Raftaki Brezilya tavuğuna dikkat! Nasıl tanırsınız?

Raftaki Brezilya tavuğuna dikkat! Nasıl tanırsınız?
Raftaki Brezilya tavuğuna dikkat! Nasıl tanırsınız?
Türkiye pazarına bir süredir Brezilya'dan kaçak tavuk geliyor. Giriş noktası olarak da kısa süre önce Cumhuriyet tarihinin en büyük kaçak kırmızı et operasyonunun yapıldığı Mersin gösteriliyor. Peki kaçak Brezilya tavuğunu nasıl tanıyacaksınız?

RADİKAL -  Para dergisinde yer alan habere göre,  Türkiye pazarına bir süredir Brezilya'dan beyaz et yani tavuk geliyor. Bu ilk bakışta normal gibi gelebilir. Ancak yine iddia o ki, bu tavuklar kaçak yollardan pazara giriyor, iddiayı dile getirenler işin Mersin bölgesinden yapıldığını söylüyor. Unutmamak gerekir ki, Mersin daha önce de Cumhuriyet tarihinin en büyük kaçak kırmızı et operasyonları ile anılmıştı. O dönemde binlerle ifade edilen tonajda kaçak kırmızı etin Türkiye pazarına girdiği resmi olarak açıklanmıştı, şimdi benzer bir iddia beyaz et için var.

Peki, bu tavukların Brezilya menşeli olduğu nasıl anlaşılıyor? İddia sahipleri bu soruya 'çok basit' diye cevap veriyor. Brezilya tavukları yerli tavuklara göre daha küçük ve koyu renkliymiş.

Ancak fiyatları iç piyasadaki en ucuz rakamın bile altında olduğu için kaçak Brezilya tavukları pazarda kendine yer bulmuş. Yine piyasadaki beyaz etçiler bu tavukların özellikle güneydoğu pazarına girdiğini söylüyor. Halihazırda o bölgede çok miktarda Brezilya tavuğunun satıldığını öne süren bazı beyaz et üreticileri, bu durumun üreticileri giderek zora soktuğunu hatta bazı küçük firmaların kapanma aşamasında olduğunu söylüyorlar.

Tabii bu noktada dünyanın öbür ucundan gelen tavukların kaçak bile olsalar nasıl oluyor da yerli üretimden çok daha ucuza satılabildiği sorusu gündeme geliyor. Üreticiler buna, "Bizim yemler çok kaliteli. O kadar ki dünyanın en kaliteli yemleri Türkiye'de. Buna vergi farkı da eklenince Brezilya tavukları daha ucuza gelebiliyor" yanıtını veriyorlar… (Para Dergisi)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/145481614548161

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yeni Değil - Selimserincan

  Gemide aşçıydım bundan 6-7 yıl evvel ve o sıralarda hem angus eti ve hem de bu brezilya tavuğu gelirdi gemimize.Panama bayraklı Türk gemisiydi.Bu tavuklarla bizim yerli tavuklar arasında lezzet farkı yoktur.Ambalajı da düzgün olarak gelirdi. Herhangi bir rahatsızlık da olmadı yiyenlerde. Ama hormon veya başka kimyasallar var mıydı bilemiyorum. Bizim yerli tavuklarda da çeşitli hilelere başvurulduğu daha evvel çeşitli tarihlerde basında rastladık. Yem kalitesine gelince: Bizim üreticilerin fiyattan kurtaramayacak kadar kaliteli yem kullandığını sanmıyorum. Kebapçılar kebap kıymasının içine tavuk taşlığı katarken, sucukçular sucuğa at-eşek eti katarken tavukçular boş durur mu?...(Dürüst kebapçı,sucukçu ve tavukçular bundan münezzehtir. Sözüm sahtekarlık yapanlaradır ve sayıları da pek az değildir.)