Ragıp Yergin: Kasko yaptırırken dikkat edin

Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, Türkiye'de değişen ve gelişen yaşam standartlarının yanı sıra ürün ve hizmetlerdeki farklılaşmaların vatandaşların sigorta ihtiyacını ve bilincini artırdığını söyledi.

Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, Türkiye'de değişen ve gelişen yaşam standartlarının yanı sıra ürün ve hizmetlerdeki farklılaşmaların vatandaşların sigorta ihtiyacını ve bilincini artırdığını söyledi. Genel müdür Yergin konuşmasına şöyle devam etti: "Artan bilinç en fazla otomobillerimiz için yaptırdığımız kasko sigortalarında kendini göstermekle birlikte, vatandaşlarımız sigorta konusunda gerek poliçelerini satın alırken, gerekse hasar işlemleri sırasında bilgi eksikliği nedeniyle sıkıntı yaşamakta ve sonrasında bu sıkıntılar şikâyete dönüşmektedir. Aksigorta ise yedi gün 24 saat sigortalılarına yardım ve çözüm getiren hizmet merkezi ile bu sıkıntılara son vermektedir."
'Eksik prim ödemeyin'
Ragıp Yergin, kasko sigortası yaptırırken, bedelin mutlaka marka, tip ve model yılına göre Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından hazırlanan kasko araç değer listesinde yazılı değerin en fazla yüzde 10 altında veya üzerinde belirlemesi gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti:
"Aksi halde, poliçe süresi içinde bir hasara maruz kaldığınızda, hasarınızı tespit ve değerlendirmek isteyen eksperin yapacağı ilk iş aracınızın sigorta bedeline bakmak olacaktır. Eksper, hasar tarihindeki aracın piyasa değeri ile poliçede yazılı sigorta bedelini karşılaştırır. Eğer poliçede yazılı bedel piyasa bedelinden düşük ise aracınızı eksik sigortaladığınız ve dolayısıyla yetersiz prim ödediğiniz için, düşük kaldığı oranda hasarınız eksik ödenecektir" açıklamasını yaptı.