Rahmi Koç: 28 bin deniz mili yapıp dünyayı gezdim, en güzel ülke Türkiye

Rahmi Koç: 28 bin deniz mili yapıp dünyayı gezdim, en güzel ülke Türkiye
Rahmi Koç: 28 bin deniz mili yapıp dünyayı gezdim, en güzel ülke Türkiye

Rahmi Koç sekiz kişilik ekiple çıktığı ve 657 günde tamamladığı dünya turunda 630 ton su, 180 ton yakıt harcadı. Her gün günlük tutan Koç, dört cilt halinde elle 3 bin sayfa anı yazdı.

'Çocukluk hayalimdi' dediği dünya turunu tamamlayıp 'Nazenin IV ile Devr-i âlem' isimli bir kitap yazan Rahmi Koç, 'Dünyanın en medeni kıtası Avrupa, en güzel denizleri Akdeniz, Ege ve Marmara, en güzel ülkesi de Türkiye' dedi

İSTANBUL - Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, çocukluk hayali olduğunu söylediği deniz yoluyla dünya turundan sonra ‘Nazenin IV ile Devr-i Alem’ isimli bir kitap yazdı. Kendi teknesi Nazenin IV ile 28 bin deniz milinden fazla yol yapan Koç, “Dünyanın en medeni kıtası Avrupa, en güzel denizleri Akdeniz, Ege ve Marmara, en güzel ülkesi de Türkiye” dedi.

2 bin adet kitap basıldı
Rahmi Koç, 2 bin adet basılan kitabının tanıtımı amacıyla Rahmi Koç Müzesi’nde bir Kuru Fasulye Partisi düzenledi.
Koç’un gecesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Fener Rum Patriği Bartholomeos, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ali Müfit Gürtuna ile aralarında Kaya Çilingiroğlu ve Tekin Akmansoy’un da bulunduğu iş ve sanat dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

‘Cesaret edip yaptım’
Gecede soruları yanıtlayan Rahmi Koç, çocukluğundan bu yana dünyayı denizden gezmeyi istediğini anlattı. Koç, “Bu işe cesaret edip çocukluk hayalimi gerçekleştirdiğim için büyük mutluluk duyuyorum” dedi.
Bu işi yapanlara her zaman imrendiğini ve denizci Sadun Boro ile Osman Atasoy’un kitaplarını büyük bir dikkatle okuduğunu anlatan Koç, “Gayet mütevazı imkânlarla yapılan bu seyahatlerde yazılanlardan büyük ders aldım. Gerek ilerleyen teknoloji gerekse mali imkânlar, bana bu seyahati çok daha rahat şartlar altında yapma imkânı sağladı” diye konuştu. 

Uçakla da gezmişti
Rahmi Koç, 1963 yılında uçakla dünyayı gezdiğini hatırlatarak, şöyle devam etti: “O zamandan bu yana hem ekonomiler hem rejimler hem de ben değiştim. Bütün dünyayı gezdikten sonra vardığım kanaat; dünyanın en medeni kıtası Avrupa, en güzel denizleri Akdeniz, Ege ve Marmara, en güzel ülkesi de Türkiye. ‘Bu kanaate gelmek için tüm dünyayı gezmek lazım mıydı?’ diye sorabilirsiniz? Bence lazımdı. Her şey, hayat değişiyor. Bu değişimi denizden izlemek, dünyayı denizden gezmek bana çok şey öğretti.”

180 ton yakıt harcandı
Rahmi Koç ve beraberindeki ekip dünya turunu 657 günde, 55 limana uğrayarak ve 28 bin 276 deniz mili yol kat ederek gerçekleştirdi. Toplam sekiz kişiden oluşan ekiple yaklaşık iki yılda dünya turunu tamamlayan Koç, seyahat boyunca her gün günlük yazdı. Dünya turunda 180 ton yakıt, 630 ton su harcanırken seyahat boyunca Rahmi Koç yaklaşık üç bin sayfa elle yazılmış not tuttu. 200 liraya satılacak kitaptan elde edilecek gelirin, Rahmi Koç Müzesi’ne bağışlanması planlanıyor.

Alaska’ya gitmek istiyor
“Dünya turuna tekrar çıkacak mısınız” sorusuna Koç, dünya turunun bir kere yapılacağını, tekrar yapılmayacağını belirterek, “Ancak niyetim Panama kanalından geçip Amerika’nın batı bölgesinden yukarıya Alaska’ya çıkmak. Oralara gitmedim ve merak ediyorum” karşılığını verdi. Kendisinin 4 cilt halinde 3 bin sayfa günlük yazdığını, ancak kitap haline dönüştürülürken bu günlüklerin okunarak, düzeltilerek eksiklikleri tamamlanarak sayfa sayısının düşürüldüğünü anlatan Koç, “Bana göre değil ama onlara göre lüzumsuz kısımlarını çıkardılar. Ekibimizdeki doktor arkadaşımız Erhan Bulutçu’nun kitaba büyük emeği geçti. Neredeyse kitabın hepsini Erhan bey yaptı. Yazısını yazdı, tasnifini yaptı, fotoğraflarını çekti. Çok büyük emeği var” şeklinde konuştu. (Radikal)

‘Şeker var, un var, helva yapamıyoruz’
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, İstanbul’un 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmasına ilişkin, “Çok projeler var, para da var ama şeker ile unu şu ana kadar helva yapamadık” dedi. Koç, şöyle konuştu: “Birçok ülkedeki birçok şehir kültür başkenti oldu. Bu, yeni bir şey değil. Başkaları da bunu yaptılar. Benim üzüldüğüm nokta, 2010 için şimdiye kadar doğru düzgün bir şey ortaya çıkaramıyor olmamız.
Çok projeler vardı, para da var, ama şeker ile unu şu ana kadar helva yapamadık. Son üç ayda birden bire yaparsak bilemiyorum ama güzel olurdu.”

‘Mahcup olmayalım’
“Sadberk Hanım Müzesi’ni buraya getirip 2010’da açmayı istiyorduk ama olmadı” diyen Koç, arazi problemini hallede-mediklerini söyledi. Koç, “Bir komite kurmuşlardı. O da sebebini bilmediğimiz nedenle dağıldı. İnşallah ele dosta mahcup olmayacağımız şekilde 2010’u kutlarız” dedi. 

‘Deniz tehlikeliydi giremedim, her yerden bir şey aldım’
Her gittiği yerden bir şey topladığını anlatan Rahmi Koç, yaptığı dünya turunda da bu zevkini tatmin ettiğini söyledi. Gittiği bazı yerlerde ise yapılacak hiç bir şey olmadığını söyleyen Koç, “Ya lokantaya gideceksin, ya denize gireceksin. Bazı yerlerde denize girmek de tehlikeli oluyor. Yılan, deniz anası, timsah, köpek balığı olabiliyor. Onun için ne bulduysak toplamaya çalıştık. Bunları Rahmi Koç Müzesi’nde sergiliyoruz” diye konuştu.
Rahmi Koç, kaç para harcadığını bilmediğini, ancak gördüğü zaman hangi parçayı nereden aldığını hatırladığını belirterek şunları söyledi: 

‘En ilginç yer San Blas adaları’
“Gördüğüm en ilginç yer de, Panama Kanalı’na girmeden San Blas adaları var. Bunlar, denizden bir metre yükseklikteki dümdüz adalar. İnsanlar kabileler halinde yaşıyor. Elektrik, su, yiyecek, içecek yok. Sadece balık tutuyorlar. Ağaçtan hindistan cevizi düşürüyorlar. Öyle yaşamaya çalışıyorlar. İlginç bir şey de; adam kütükten kanosunu yapmış. Fotoğrafını çekecektik. Bir de bakıyorsun ki arkasında 70 beygirlik Yamaha motoru var. Olmadı dedik, tekrar çektik fotoğrafı.”