Rahmi Koç'tan gelir uyarısı

Koç Holding Onursal Başkanı ve Migros Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, Migros'un 2004 faaliyetini değerlendirirken, makro ekonomide görülen olumlu tablonun doğrudan tüketicinin alım gücüne yansımadığının ve

İSTANBUL - Koç Holding Onursal Başkanı ve Migros Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, Migros'un 2004 faaliyetini değerlendirirken, makro ekonomide görülen olumlu tablonun doğrudan tüketicinin alım gücüne yansımadığının ve fert başına harcanabilir gelirin henüz istenen seviyeye ulaşmadığının görüldüğünü söyledi.
Rahmi Koç'un dün gerçekleştirilen Migros Türk'ün genel kuruluna sunulan faaliyet raporunda yer alan mesajında, 2004'te Türkiye ekonomisinin kırılganlığının azaldığını vurguladı. Perakende sektörü açısından bakıldığında makroekonomide görülen olumlu tablonun doğrudan tüketicinin alım gücüne yansımadığı ve fert başına harcanabilir gelirin henüz istenen seviyeye ulaşmadığını belirten Koç, şöyle devam etti:
"Ülkemizde perakende sektöründe vergisini ödemeyen ve diğer yasal düzenlemelere uymayan bir kesim var. Bu anlamda sıkıntımız 2004'de de devam etmiştir. Sektör şirketleri kayıt dışı perakendenin haksız rekabetiyle karşı karşıyadır. Sektörde eşit şartlarla rekabeti sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz."
Yurtiçinde 7 coğrafi bölgede 463 ve yurtdışında 44 mağaza ile toplam 507 noktada hizmet vererek, cirolarını 2 milyar 274 milyon YTL'ye çıkardıklarını belirten Koç, faaliyet kârlılıklarının yüzde 67 reel artışla 81.7 milyon YTL'ye, vergi öncesi kârlılıklarının yüzde 71 reel artışla 105 milyon YTL'ye ulaştığını duyurdu.
'Kapımız çok çalınıyor'
Genel kurula başkanlık eden Koç Holding Gıda, Perakendecilik ve Turizm Grubu Başkanı, Migros Yönetim Kurulu üyesi K. Ömer Bozer de, Migros'un bugün perakende sektöründe, faaliyet kârlılığı yapan, kârlı tek şirket olduğunu belirtti. Bozer şirketin faaliyet kârlılığını yüzde 2.3'ten yüzde 3.6'lara çıkardığını vurguladı.
Bozer, ABD'nin en büyük mağaza zincirlerinden Wal Mart'la görüşmelerine ilişkin bir soruya da Migros'un, Türkiye'ye ilgi gösteren yabancıların birinci derecede ilgi odağı olduğunu belirterek bunu ortaklarından hiçbir zaman saklama ihtiyacı hissetmediklerini söyledi. Bozer, şöyle dedi:
'Utanç duyardık'
"Esasında böyle bir ilgi odağı olunmasa herhalde yönetim olarak utanç duyardık diye düşünüyorum. Hem lider olacaksınız, hem Türkiye'ye gelenler hiçbir şekilde ilgilenmeyecekler. Dolayısıyla bizim kapımız çok çalınmaktadır. Sadece 1, 2, 3 kişi tarafından veya kurum tarafından değil. Mütemadiyen bu tip görüşmeler içerisindedir. Ancak bu çerçevede de bir açıklama ihtiyacı duymamışızdır."
Bu arada, şirketin 2004 yılı konsolide net kârı 74 milyon 396 bin YTL oldu. Genel kurulda, 20 milyon 655 bin YTL brüt nakit temettünün 16 Mayıs'tan itibaren dağıtılması önerisi kabul edildi. Bu suretle, beher hisse için brüt yüzde 15 (net yüzde 14.73) temettü dağıtılmış olacak.
Yönetim kurulu değişmedi
Genel Kurul'da Migros Türk'ün yönetim kurulu da belirlendi. Migros'tan borsaya gönderilen açıklamada, şirketin dünkü gerçekleştirilen genel kurul toplantısında yönetim kurulu üyeliklerine Rahmi M. Koç, K. Ömer Bozer, Cengiz Solakoğlu, Nusret Arsel, Uğur Çatbaş, F. Bülend Özaydınlı, Y. Ali Koç, H. Hasan Yılmaz ve Oktay Irsıdar'ın seçildiği bildirildi. Denetçilik görevine ise Ali Yavuz, Serkan Özyurt ve Ahmet Sönmez getirildi.