Rakı üreticisi, üzüm fiyatından sarhoş

Dünya genelinde üretim sıkıntıları nedeniyle fiyatı artan çekirdeksiz kuru üzüm, Türkiye'deki rakı üreticilerini de tedirgin ediyor.

METE TAMER OMUR / İZMİR

 Bir taraftan yüksek vergi ile uğraşan şirketlere şimdi rakı maliyetinin önemli kalemlerinden olan kuru üzüm fiyatları yılın başından bu yana yüzde 44 artmasının faturası da çıktı. Maliyeti arttıran bir diğer kalem ise anason fiyatlarındaki yükseliş. Ancak rakı üreticisi şirketler sektördeki ‘acımasız rekabet’ nedeniyle fiyat zammı kararı alamadıklarını ifade ediyorlar.

Çekirdeksiz kuru üzüm şu anda borsada kilosu 2.70 TL’den işlem görüyor. Rakı üreticileri yılda yaklaşık 25 bin ton civarında çekirdeksiz kuru üzüm kullanıyor. Bu sezon üretimde bir önceki döneme kıyasla yüzde 7’lik azalmanın öngörüldüğü çekirdeksiz kuru üzümde, yaklaşık 248 bin 547 ton üretim tahmin ediliyor.
Çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarındaki artışın rakı üretimine etkilerini değerlendiren Anadolu Alkollü Alkolsüz İçecekler Limited Şirketi’nin ortağı Osman İmre, “Ana hammaddenin fiyatı arttı diye bizim de zam yapmamız söz konusu değil. Çünkü sektörde çok çetin bir rekabet var. Bu nedenle böyle bir şansımız yok” diyor.

Akşamcıyı rekabet kurtarıyor
Çekirdeksiz kuru üzümün yanında, anason fiyatlarında da artış yaşandığını ifade eden İmre, sezonun açıldığı ağustos ayında 6 TL’den satılan anasonun, şimdi fiyatının 10 TL seviyesinde olduğunu ifade ediyor. Alaşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Soygür ise yılda 20-25 bin ton kuru üzümün rakı üretiminde kullanıldığı bilgisini veriyor.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    İzmir

    ,

    Anadolu