Rakiplerin keyfi yerinde

Efe Rakı'larını üreten Elda'nın Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, geçtiğimiz yıl başlayan kapasite artırımı yatırımının nisan-mayıs aylarında tamamlanacağını ve yıllık 5 milyon litre kapasitenin üç katına çıkartılacağını söyledi.
Haber: MERT İLKUTLUĞ / Arşivi

İZMİR - Efe Rakı'larını üreten Elda'nın Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, geçtiğimiz yıl başlayan kapasite artırımı yatırımının nisan-mayıs aylarında tamamlanacağını ve yıllık 5 milyon litre kapasitenin üç katına çıkartılacağını söyledi.
Onlarca kişinin ölümüne yol açan sahte rakı olayı nedeniyle Mey Alkollü İçki Sanayi'nin 70'lik Yeni Rakı'ları toplatma kararı almasından sonra gözler güvenlik konusunda çok iddialı olan Efe Rakı'ya çevrildi. Efe Rakı'nın üreticisi Elda'nın Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Mey'in kararı hakkında fazla yorum yapmak istemediğini belirtti. Demirtaş, "Tüketiciye saygılı olmanın sonucu alınmış bir karar ama biraz geç kalınmış bir karar" dedi. Tekrar doldurulamayan bilyeli kapakları ve güvenli dağıtım ağı olan Efe'ye bu olaylardan sonra zaten yüksek olan talebin daha da arttığını belirten Demirtaş, "Ancak gerek bugüne kadar olan olaylar, gerekse son alınan kararların bizim satışlarımızı arttırması söz konusu değil. Çünkü biz zaten ürettiğimiz rakının tamamını satmaya yönelik programımız dahilinde çalışıyoruz. Günde üç vardiya yüzde 100 kapasite çalışıyoruz" diye konuştu.
'Satışımız zaten iyiydi'
Şu anda yıllık 5 milyon litre üretim kapasiteleri olduğunu belirten Demirtaş, ayda 1 milyon 200 bin şişe rakı sattıklarını, sahte rakı olayının Efe'nin satışlarını etkilemediğini dile getirdi.
Demirtaş, şöyle konuştu: "Zaten yüzde 100 kapasite ile çalışıyoruz. İstesek de dağıtıcılara fazlasını veremiyoruz. Sahte rakı olayı bugüne kadar yaptıklarımızın, güvenlik için aldığımız tedbirlerin ne kadar doğru olduğu ortaya çıktı. Bu yaşanan talihsiz olaylar nedeniyle Efe'ye büyük talep olduğu için tüketiciler her yerde rakımızı bulamayabilir. Gerekirse iki-üç yere sorsunlar."
Efe'ye piyasaya çıktığı andan itibaren yüksek talep olduğunu belirten Demirtaş, bu yüzden geçen yıl sonunda 5 milyon litrelik kapasiteyi üç katına çıkartmak için yeni yatırım kararı aldıklarını belirtti. Demirtaş, şunları dile getirdi: "Yaşananlardan önce yatırım kararı aldık. Bu yatırım bütün hızıyla sürüyor."