Ramazan gülü 'Güllaç'a zam yok

Ramazan gülü 'Güllaç'a zam yok
Ramazan gülü 'Güllaç'a zam yok

20 kişilik güllacın maliyeti 15-20 lira arasında değişiyor. Bu nedenle kriz döneminde de güllacın tercih edileceği belirtiliyor.

İSTANBUL - Saffet Abdullah Güllaçları Genel Müdürü Erdal Arseven, ramazan ayının geleneksel tatlısı güllacın, herkesin tasarruf yaptığı kriz döneminde, diğer tatlılara oranla daha çok tercih edileceğini düşündüklerini söyledi. Erdal Arseven, diğer ürünlerine aksine ramazanda Güllaç fiyatlarının yükselmeyeceğini söyledi.
Saffet Abdullah Güllaçlarının öyküsünün 1881’de Abdullah Efendi’nin sarayda güllaç dökmesiyle başladığını dile getiren Arseven, şu anda kurumsal bir kimlikle, güllacın geleneksel yapısını bozmadan, teknolojik yenilikler yaparak üretimlerini sürdürdüklerini ifade etti. Ürettikleri güllaçların yüzde 95’ini ramazandan önceki iki ayda toptancılara, ramazan ayında da perakende marketlere sattıklarını belirterek, yılda yaklaşık 160 ton güllaç satışı gerçekleştirdiklerini ve bütün bir yıl boyunca üretimi durdurmadıklarını kaydeden Arseven, bu sayede kalitenin devamlılığını ve istihdam kadrosunda sürekliliği sağladıklarını anlattı. 

Sağlıklı ve hafif bir tatlı
“Kriz dolayısıyla güllaç tüketiminde düşüş beklemiyoruz” diyen Arseven, şöyle devam etti:
“Satışlarımız son 3-4 senedir aynı rakamlarda seyrediyor. Bizim atalarımız ramazan ayını iki kere yaz döneminde gördüler. Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesiyle birlikte güllacın, buzdolabından çıkan serin ve sağlıklı bir ürün olarak, tüketiciler tarafından daha çok tüketileceğini düşünüyoruz. Güllaç, 15-20 lira arası bir maliyetle 20 kişilik porsiyonlara sahip olabilen bir tatlı. Alternatif tatlıların 1 kilogramı 25-30 lira arasında ve porsiyon sayısı 10-12 adet. Bu sebeple de herkesin tasarruf yaptığı kriz döneminde güllacın diğer tatlılara oranla daha çok tercih edileceğini düşünüyoruz. Üretiminde herhangi bir katkı malzemesi kullanılmadığı için de doğal bir tatlı olan güllaç, ramazan ayında krize yenik düşmeyecektir.” (aa)