Ramazan teyakkuzu!

Ramazan teyakkuzu!
Ramazan teyakkuzu!
Turizmciler ramazan ayında beklenen turist düşüşüne karşın, yüzde 40'a yakın indirim yaptı. Ancak dert bitmiyor: Turizmci ne yaparsa yapsın, işler yarı yarıya düşüyor!
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Miladi takvime göre her yıl bir öncekine göre 10 gün öne kayan ramazan ayı, bu kez yaz tatilinin tam ortasına denk geldi. Avrupa ’daki krizden darbe alan turizm sektörü şimdi de ramazan nedeniyle tatili erteleyen yerli turistin derdine düştü. Turizmciler ramazan ayına özel fiyatları yüzde 25-40 arasında indirirken, oruç tutan müşteriler için de özel sahur ve iftar programları hazırladı. Son dört yılın istatistiklerine baktıklarında tablonun korkutucu olduğunu belirten Ets Tur Yurtiçi Turlar Müdürü Suat Özbek’e göre, sektörde işler ortalama yüzde 50 düşüyor. Sektörün bu nedenle planlamada ciddi sorun yaşadığını ifade eden Özbek, “Erken rezervasyonu da buna göre ayarladık. Müşteriler en çok haziran ve 20 Temmuz’a kadar tatil satın aldılar. Büyük bir kesim ramazanda asla tatil düşünmüyor. Böyle olunca ağustos ayı en yüksek fiyatlı sezon olmasına rağmen bu yıl büyük indirimli” dedi. 


Sonrası için kuyruk var

Ancak sektör fiyatı ne kadar indirirse indirsin işlerdeki düşüş ile baş edilemediğinin altını çizen Özbek, ancak ramazanı gözetip yerli müşteriden çok bu dönem için Ukrayna ve Rusya gibi pazarlara çalışan firmaların süreci daha iyi atlatacağını söyledi.
Okulların 10 Eylül ’de açılacağına dikkat çeken Özbek, “Ramazan ayı sonrası, 10 Eylül 2012 tarihine kadar rezervasyonlarda ciddi yoğunluk var. Yani bu yılın yüksek sezonu bu dönem olacak. Özellikle 25 Ağustos-10 Eylül arası fiyatların yeniden yükselmesini bekliyoruz” diye konuştu. Özbek, fiyat indiriminin yanında sahur ve iftar için özel hazırlıklar yapan oteller olduğunun da altını çizdi.

Eylülde en yüksek fiyat!
Ramazan ayının yazın tam da ortasına denk gelmesi turizmde ‘yüksek sezon’ trendini de değiştirdi. Eylül ayında ucuz ve sakin bir tatil planlayanlara turizmcilerden kötü haber var: Bu yıl yüksek sezon fiyatları ramazan nedeniyle eylül ayında yaşanacak. Özellikle 25 Ağustos-10 Eylül arası yoğun rezervasyon alan turizmciler bu dönemde fiyatların da yüzde 10 zamlanacağına dikkat çekiyor.

İftara, sahura özel program
Rixos otelleri ramazan ayında tatile çıkacaklar için herhangi bir fiyat indirimi yapmasa da, farklı etkinlikler ile açığı kapatmayı planlıyor. Rixos Premium Belek’te ramazan ayı boyunca konaklayacak misafirlere Osmanlı restoranında iftar, özel ramazan büfesi ve oruç tutan müşterilerin sağlıklarını koruyarak ibadet etmelerini sağlayacak imkânlar sunulacak. Sahurda da ücretsiz oda servisi hizmeti verilirken, teravih namazları için de özel olanaklar sağlanacak.

bigPara.com