Ramazan zammına 'pasif boykot' çağrısı

Ramazan zammına 'pasif boykot' çağrısı
Ramazan zammına 'pasif boykot' çağrısı

Tüketiciler Birliği tarla ürünleri bol olduğu için sebze, meyve ve bakliyatta spekülatif fiyat artışı beklemiyor.

Tüketiciler Birliği, ramazanda yapılacak zamlara karşı tüketiciyi uyardı. Başkan Yardımcısı Dinç, 'Tüketiciler fiyatı artan ürünleri bir süre almayarak boykot edebilir' dedi

KONYA - Tüketiciler Birliği, ramazan ayında birçok üründe yaşanabilecek fiyat artışlarına karşı tüketicilere, ‘pasif boykot’ çağrısında bulundu. Razaman zamlarıyla ilgili açıklama yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, ramazanda temel gıda maddelerinin tüketiminin diğer aylara göre üç-dört kat arttığına dikkat çekti. 

‘Fırsatçılara dikkat edin’!
Özellikle toplu yemekler nedeniyle bu ayda tüketimin arttığını anlatan Dinç, tüketicilerin bu artıştan nemalanmak isteyen bazı fırsatçılara karşı dikkatli olması gerektiğini belirtti.
Dinç, tüketicilerin ramazan ayında mağdur olmaması için çalışma yaptıklarını ve kalem kalem birçok ürünün fiyatlarını çıkarıp not ettiklerini dile getirerek, “Ramazan ayının ilk haftasında bu ürünlerde yaşanan fiyat artışlarını açıklayacağız. Genel merkezimiz tarafından fiyatı artan ürünler markaları ile kamuoyuna açıklanacak” diye konuştu.

‘Farklı marka alın’ önerisi
Yaptıkları çalışmalarla olası fiyat artışlarına karşı tüketicileri dikkatli olmaları konusunda uyaran Mustafa Dinç, şunları söyledi:
“Burada tüketiciye önemli bir görev düşüyor. Tüketicileri fiyat artışı yaşanan ürünleri ‘pasif boykot’ etmeye çağırıyoruz. Yani fiyat artışı olan ürünleri yüzde 50 daha az alarak ya da bir süreliğine hiç almayarak boykot edebiliriz. Ya da ender rastlanan bir durum olsa da fiyat artışı yapmayan başka bir marka tercih edilebilir. Pasif boykotla firmaların istedikleri satışa ulaşamamaları, ürünün ellerinde kalmaları ve zorunlu olarak fiyatların geri çekilmesi sağlanabilir. Yine bölgelere göre fiyat değişikliklerine de çok sık rastlıyoruz. Tüketiciler, bu tuzaklara da düşmemeli ve bu gibi durumlarda da pasif boykota başvurmalı.”

Kırmızı et endişesi
Ramazan öncesi özellikle et konusunda belirsizlik olduğunu dile getiren Dinç, ithalatın serbest bırakılmasının ardından et fiyatlarında kilogramda 1-2 liralık bir düşüşün yaşandığını ancak fiyatların bir süre sonra yeniden yükselmeye başladığını söyledi. Dinç, ramazan öncesi özellikle kırmızı et fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle piyasada endişeli bir bekleyişin hakim olduğunu ifade ederek, “Et fiyatlarında ibre yeniden yukarı doğru tırmanıyor. Özellikle toplu davetler nedeniyle artacak et tüketimi bu fiyatları daha da tırmandırabilir. Halkımızı ette yaşanacak olası fiyat artışlarına karşı tüketimi azaltmaya davet ediyoruz. Yine beyaz et fiyatlarında da benzer sıkıntılarla karşılaşabiliriz” diye konuştu.
Mevsim itibarıyla hasat sezonu olduğunu ve tarla ürünlerinin bol olduğunu söyleyen Mustafa Dinç, sebze ve meyveyle bakliyatta spekülatif fiyat artışları beklemediklerini sözlerine ekledi. (aa)


    ETİKETLER:

    Ramazan