Ramazanda pirinç fiyatları düşecek

Ramazanda pirinç fiyatları düşecek
Ramazanda pirinç fiyatları düşecek

Erdoğan, pirinç fiyatlarındaki artış ve kriz nedeniyle tüketimin düştüğünü söyledi. FOTOĞRAF: Melek Aldemir

Ramazanda pirinç fiyatlarında artış beklemediklerini belirten Sezon Pirinç'in patronu Mehmet Erdoğan, 'Tüketimi artırmak için yüzde 8 indirim yapacağız' dedi

İSTANBUL - Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, ramazan ayında pirinç fiyatlarında artış beklemediklerini belirterek, tüketimi artırmak için Sezon Pirinç olarak fiyatları yüzde 5 ile 8 arasında düşüreceklerini açıkladı. Pirinç fiyatlarıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Mehmet Erdoğan, fiyatların geçen yıl yüzde 100’e yakın oranda artmasının yanı sıra, yaşanan ekonomik krizin de Türkiye’de pirinç tüketimini azalttığını söyledi. Sezon Pirinç’in şu anda, bazı büyük hipermarketlerde pilavlık 1 kg. Osmancık pirinci 4.49 Kuruş, 2.5 kg’lık Trakya Baldo pirinci 11.99 Kuruş’a satılıyor.

‘Ramazan hazırlığı geç başladı’
Yaklaşan Ramazan ayı ile birlikte, gıda piyasalarında yaşanacak hareketliliği de değerlendiren Erdoğan, pirinç fiyatlarında yukarı yönlü bir hareket beklemediklerini dile getirdi. Ramazan hazırlığı, normalde bir ay önceden başlarken, bu yıl böyle bir heyecan görmediklerini dile getiren Erdoğan, “Pirinç fiyatlarının geçen yıl yüzde 100’e yakın oranda artması ve ardından gelen ekonomik kriz, Türkiye’de pirinç tüketimini azalttı. Halk, pirinç yerine fiyatı daha düşük olan bulgur, makarna hatta ekmeğe yöneldi. Pirinç tüketimindeki gerileme sürüyor. O nedenle 20 Ağustos’ta başlayacak olan ramazan ile birlikte fiyatlarda bir yükselme beklemiyoruz. Aksine biz tüketimi artırmak için Sezon Pirinç olarak ramazan öncesinde yüzde 5-8 arasında bir indirime gideceğiz” açıklamasında bulundu.
Ancak, global ısınmanın etkisi, nüfus artışı ve tarım alanlarının kısıtlı olması nedeni ile pirinç fiyatının uzun vadede yükseleceğini savunan Erdoğan, gıda güvenliğini tehlikeye düşmemesi için üretim artırılmalı” dedi. Türkiye’de yılda 550 bin ton civarında pirinç tüketildiğini, Türkiye’nin üretiminin ise 400 bin ton civarında olduğunu belirten Mehmet Erdoğan geri kalanının ithalat yoluyla karşılandığını da sözlerine ekledi.

‘Tüketici tasarrufa devam ediyor’
Mehmet Erdoğan, halkın pirinç yerine fiyatı daha düşük olan bulgur, makarna hatta ekmeğe yöneldiğine dikkat çekerek, “Tüketicilerde başlayan tasarruf eğilimi halen devam ediyor” dedi. Türkiye’de perakendede satılan ürün fiyatlarına da değinen Erdoğan, raflardaki ürün fiyatlarının, üretici fiyatlarından giderek koptuğunu söyledi. Erdoğan, “Tüketicilerin ucuz ürünlere yöneldiğini gören perakende firmaları, fiyatlarını aşırı ucuzlatabilmek için ürün kalitesini farkına varmadan düşürdüler. Perakende firmaları özellikle private label (market markalı) ürünlerin fiyatları için tedarikçilere aşırı baskı yapıyor. Kurumsal olmayan bilinçsiz tedarikçi baskıyla baş edebilmek için kalite ile oynuyor. Böylece ucuz mal sattığını düşünen perakendeci temelde o fiyatı hak eden kalitede ürün sunmuyor. Aslında ürünü pahalı satıyor. Bu da tüketici tatmininin yok olmasına sebep oluyor” değerlendirmesinde bulundu. (aa)