'Ramazanda sebze-meyve ucuzlar ama et fiyatlarında endişeliyiz'

'Ramazanda sebze-meyve ucuzlar ama et fiyatlarında endişeliyiz'
'Ramazanda sebze-meyve ucuzlar ama et fiyatlarında endişeliyiz'

Stok ve depolama hazırlıklarını tamamlayan perakendeciler, fiyatlarda bir sürpriz beklemiyor.

Tarla sezonu olması nedeniyle ramazan ayında sebze ve meyve fiyatlarında ucuzluk bekleyen perakendeciler, son hazırlıkları da tamamladı

KONYA - Yaklaşan ramazan ayı öncesi hareketliliğin en üst noktada yaşandığı perakende sektöründe, hazırlıklar tamamlandı. Ramazan için stok yapan firmalar, fiyatlarda sürpriz artışlar beklemiyor. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Şeref Songör, yaptığı açıklamada, sektörün büyümeye ve istihdam oluşturmaya devam ettiğini, ekonomideki iyi gelişmelerin motivasyonlarını artırdığını ve ülke ekonomisine daha fazla katma değer oluşturmak için çalıştıklarını söyledi.
Perakendecilik sektöründe ramazan ayıyla hareketliliğin zirveye çıktığını dile getiren Songör, bu ayda yaşanabilecek mağduriyetlerin ve sıkıntıların önüne geçebilmek için perakendecilerin hazırlıklarını tamamladığını belirtti. Ramazanda sektörde faaliyet gösteren firmalarla yaptıkları görüşmelerde olası fiyat artışlarını da masaya yatırdıklarını belirten Songör, şunları söyledi:
“Yaklaşık 300’e yakın üyemiz var. Türkiye genelinde ise modern anlamda perakende organizasyonu gerçekleştiren 600’ü aşkın perakende firması bulunuyor. Perakendeciler olarak, ramazan öncesi önemli bir hazırlık sürecindeyiz. Stok ve depolama çalışmalarımız tamamlandı. Meyve, sebze ve çabuk bozulan gıdalar dışında tedarikler büyük ölçüde yapıldı. Bu nedenle ramazan ayında temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarında artış beklemiyoruz. Sadece bölgesel olarak bazı ürünlerde fiyat artışları yaşanabilir. Bunun dışında bir sürpriz yaşamayacağımızı düşünüyorum. Ramazan ayına yönelik bir spekülasyon da beklemiyoruz.”

‘İçecek satışları artar’
Songör, ramazanda gıda konusunda hiçbir sıkıntının gözükmediğini anlatarak, yine tarla sezonu olması nedeniyle meyve ve sebzenin çok ucuz fiyatlardan bolca tüketilmesini beklediklerini söyledi. Yaz dönemi olması nedeniyle uzun ve sıcak bir gün geçirileceğini ifade eden Songör, su ve diğer içeceklerin satışında da artış yaşanabileceğini, firmaların bu konuda da hazırlıklarını yaptığını belirtti. Ürünlerin perakendeciye ulaşana kadarki her aşamasını takip ettiklerini belirten Songör, geçen yıllarda pirinçte yaşanan sıkıntıların bu yıl tekrarlanmasını beklemediklerini, tahıl ve bakliyat ürünlerinin gerek arzı gerekse fiyatları konusunda herhangi bir sorun yaşanmayacağını vurguladı.

Ette stok şansı yok, takipteyiz    
Tek endişelerinin kırmızı et olduğunu aktaran Songör, stok şanslarının olmadığını, bu nedenle fiyatla ilgili herhangi bir şey söyleyemeyeceklerini kaydetti. Kırmızı ette Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın çalışmalarını takip ettiklerini belirten Songör, “Kırmızı etteki spekülasyonun karşımıza sıkıntı olarak gelmemesi lazım” dedi. Songör, tek düşüncelerinin ramazanı sorunsuz geçirmek olduğunu sözlerine ekledi. (aa)