Ramazanda ucuz balık yemenin önündeki en büyük engel 'kaykay'

Ramazanda ucuz balık yemenin önündeki en büyük engel 'kaykay'
Ramazanda ucuz balık yemenin önündeki en büyük engel 'kaykay'

Marmara?da bir denizanası türünün sebep olduğu sanılan balıkçıların ?salya? veya ?kaykay? diye adlandırdığı avlanmayı olanaksız hale getiren beyaz jelimsi tabaka, ağların gözeneklerini tıkıyor.

1 Eylül'de av yasağının, kalkmasıyla denize açılacak balıkçılar, Karadeniz'den Akdeniz'e doğru yola çıkan balıkların yolunu gözlüyor. Ramazan ayında ucuza balık yeme imkânı doğacağını belirten balıkçıların en büyük korkusu denizanasının neden olduğu sanılan, ağları dibe çeken kaykay tabakası

BURSA - Avlanma yasağının kalkacağı 1 Eylül’de denize açılacak balıkçılar, Karadeniz’den Akdeniz’e doğru yola çıkan balıkların yolunu gözlüyor. Bursa’nın Gemlik İlçesi Balıkçılar Derneği Başkanı Hüseyin Dalarel, 15 Nisan’da başlayan yasağın sonuna yaklaştıklarını belirterek, 1 Eylül’de denize açılmaya hazırlandıklarını söyledi.
Gemlik’te 15-40 metre arasında uzunluğa sahip 55, 8-15 metre arasında ise 200’ün üzerinde tekne bulunduğunu belirten Dalarel, “Toplamda irili ufaklı 500’e yakın balıkçı teknesi var. Binlerce kişi bu işten ekmek yiyor. Ağlarımızı, teknelerimizi bakımdan geçirdik. 1 Eylül’ü bekliyoruz” diye konuştu.

İki yıldır kötü gidiyor
Hüseyin Dalarel, 1 Eylül ile birlikte ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açılacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti: “Son iki yıldır umutla beklediğimiz av döneminden, umduğumuzu bulamadık. Küresel ısınma yüzünden son yıllarda denizden az balık çıkar oldu. Buna bir de ’kaykay’ denilen bir hastalık eklendi. Jelimsi beyaz bu maddenin tam olarak nasıl oluştuğu bilinmiyor, ancak bir çeşit deniz anasının neden olduğu tahmin ediliyor.
Bu hastalık yüzünden gırgır, karides ve küçük balıkçı tekneleri elleri boş dönmek zorunda kaldı.
Ağlara zarar verdi. Bu yıl da tek korkumuz avlanmıyı güçleştiren kaykay ve balıkların az gelmesi.”

Jelimsi bir tabaka
Gemlik açıkları ve Marmara’nın diğer bölgelerinde, şu ana kadar beklenen balığa rastlamadıklarını ifade eden Dalarel, balıkların Karadeniz’den Akdeniz’e doğru yolculuğunun başladığını bildirdi.
Balıkların, yasağın kalktığı dönemde Marmara Denizi’nde olacaklarını belirten Dalarel, “İyi balık gelirse balıkçıların yüzü gülecek. Palamut, lüfer, çinekop ve istavrit gibi balıklardan çok bekliyoruz, ama bakalım sonuç nasıl olacak? Umduğumuz balığı yakalarsak Ramazan ayında vatandaşlar ucuza balık yiyebilir” dedi. Dalarel, Gemlik’te balıkçıların bazı sıkıntılarının bulunduğuna da değinerek, “Balıkçıların kullandığı bir hal vardı. Kapatıldığından bu yana Gemlik’te yakalanan balık, Bursa’ya gidiyor. Daha sonra Gemlik’e getirilip satışa sunuluyor. Birçok sorun yaşanıyor. Deniz Bakanlığı kurulmasını istiyoruz. Aksi halde büyüyen sorunların çözümü gelecekte çok daha zor olacak” diye konuştu. Marmara Denizinde, bilim adamlarının bir deniz anası türünün sebep olduğunu bildirdikleri, balıkçıların ‘salya’ veya ‘kaykay’ diye adlandırdığı avlanmayı olanaksız hale getiren beyaz jelimsi tabaka, ağları ağırlaştırarak dibe doğru çekiyor ve gözeneklerini tıkıyor. (aa)