Ramazanda zam yok

Ramazanda zam yok
Ramazanda zam yok

Kopuz, gıda fiyatlarını arttırmaya çalışan fırsatçılara müsaade etmeyeceklerini ifade etti

Gıda sektöründen vatandaşa ramazan müjdesi geldi. Hammadde fiyatlarındaki artışı etiketlere yansıtmayacaklarını belirten gıdacılar aksi yönde hareket edenlere de müsaade etmeyeceklerinin altını çizdiler.

Bu yıl 20 Temmuz’da başlayacak olan ramazan ayı öncesi basın mensupları ile bir araya gelen Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, bu ay süresince gıda ürünlerinin temininde ve arzında sıkıntı yaşanmaması için gıda sanayicilerinin hazırlıklarını tamamladığını söyledi.

Fırsatçılığa set
Ramazan öncesi fiyat hareketlerinin normal seviyelerde olduğunu ifade eden Kopuz, iklim şartlarında ve rekoltede çok büyük değişiklikler olmadığı takdirde gelecek aylarda da fiyatların normal seyredeceğine vurgu yaptı. Her ramazanda gıda ürünlerine zam konusunun gündeme getirildiğini kaydeden Kopuz, “Global ölçekte hammadde fiyatlarında yaşanan önemli ölçüdeki artışa karşın, sanayici olarak gıda ve içecek ürünlerine zam yapmadık, kimsenin de fırsatçılık yapmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Bir önceki aya göre fiyatlardaki en önemli düşüşün ana harcama grupları arasında yüzde 3,42 oranla gıda ve alkolsüz içecekte yaşandığını dile getiren Kopuz, “Tereyağı, tavuk eti ve sütte yüzde 2’ye yakın bir fiyat indirimi yaşanırken, domates, kabak, taze fasulye, patlıcan ve patates gibi ürünlerde bu oran yüzde 8 ile yüzde 47 arasında değişiyor. Kırmızı ette de fiyatlar dengeli. Arz kaynaklı fiyatların yükselmesi gibi bir sorun şu an için yok. Alışveriş yapmak isteyen şu an yapsın. Ramazanda fiyat düşüşleri daha yavaş olur” dedi.

bigPara.com