Ramazan'la sıcaklar birleşti sebze fiyatı arttı

KAYSERİ - Hava sıcaklığının fazla olması, talebin de canlanması nedeniyle bazı meyve ve sebze fiyatları artmaya başladı. Karpuzun kilosu 1 liraya, salatalığın kilosu 2 liraya, yeşil fasulyenin kilosu ise 2.5 liraya çıktı.
Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkanı Yüksel Tavşan, aşırı hava sıcaklığının  bazı ürünlerin üretimini olumsuz yönde etkilediğini, Ramazan nedeniyle talebin da fazla olması sonucu da fiyatlarda artış olduğunu söyledi.
Tavşan, en çok karpuz, salatalık ve yeşil fasulye fiyatlarında artış olduğunu kaydederek, “Hava sıcaklığının fazla olması sonucu karpuzun bir bölümü tarlada yandı. Salatalık üretimi de hava sıcaklığı nedeniyle istenen düzeyde yapılamadı. Yeşil fasulye de sıcaklardan etkilendi. Talep fazla, üretim az olunca fiyatlar artmaya başladı. Hava sıcaklığının fazla olması ve talebin canlanması fiyatların artmasına neden oldu” dedi. Tavşan, sıcaklarda tatlı yerine meyve tüketiminin tercih edilmesinin de meyve fiyatlarını artırdığını ifade ederek “Beslenme uzmanları da tatlı yerine meyve öneriyor” diye konuştu. (aa)


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Ramazan