Ran Lojistik'te neler oldu? Küçüğe vu'RAN' vu'RAN'a

Ran Lojistik'te neler oldu? Küçüğe vu'RAN' vu'RAN'a
Ran Lojistik'te neler oldu? Küçüğe vu'RAN' vu'RAN'a

Ran Lojistik ten yapılan açıklamada, şirketin yönetim kurulu başkanı Benli nin 22 Mayıs-18 Temmuz arasında 4 milyon 860 bin lira nominal değerli hisse satıp bu gelirin 4 milyon 159 bin lirasını şirkete kaynak olarak aktardığı bildirildi.

Ran Lojistik'te patronun hisse satışlarının ardından yurtdışı faaliyetlerin durdurulduğunun açıklanmasının faturası küçük yatırımcıya çıktı.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU - oktay.ozdabakoglu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ( İMKB ) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), yatırımcı ve halka arz seferberliği ile borsaya ilgiyi arttırmaya çalışırken, borsadaki mevcut şirketlerin yaptığı uygulamalar bu çabalara gölge düşürüyor. Türkiye ’nin önemli lojistik şirketlerinden Ran Lojistik taşımacılık faaliyetlerinden kâr edemez hale gelince faaliyetlerini durdurdu ancak bu faaliyet durdurmayı tüm hisselerini küçük yatırımcıya sattıktan sonra yaptı. Şirketin durumunu bilmeden hisse alanların zararı yüzde 50’yi geçerken şirketin değeri 11.2 milyon liraya indi. 

Hisse adeta çöktü 
Yaşanan yoğun fiyat rekabeti ve yüksek petrol fiyatları nedeniyle özellikle taşımacılık faaliyetlerinden kâr edemez hale gelen Ran Lojistik, 4 Eylül ’de gelirinin yüzde 80’ini elde ettiği uluslararası taşımacılık faaliyetlerini durdurdu. Yatırımcıların tepkisini çeken ise, bu faaliyetin durdurulduğunun, şirketin yönetim kurulu başkanı olan Ramiz Benli’nin hisse satışını tamamlamasının ardından açıklanması oldu.
Ran Lojistik, 2009 yılında sermayesinin yüzde 25,2’sini temsil eden hisse senetlerini halka arz etti. Şirket bu halka arzdan 10.3 milyon lira gelir elde ederken, şirketin piyasa değeri 40.7 milyon lira olarak belirlendi. Halka arzın ardından şirketteki payı yüzde 62,09 olan Ramiz Benli, 23 Mart 2010 ve 22 Haziran 2010 tarihlerinde yaptığı hisse satışlarıyla payını yüzde 25’e indirdi. Ramiz Benli, 25 Nisan’da şirketin yüzde 30,24 hissesinin VBG Holding’e satışı için sözleşme imzaladı. Bu imzanın ardından Benli’nin şirketteki payı yüzde 13,1’e indi. Fakat satış sözleşmesinin 15 Mayıs 2012’de iptal edilmesinin ardından Benli’nin şirketteki payı tekrar yüzde 25’e çıktı.
Bir hafta sonra hisse satışına başlayan Benli 22 Mayıs’ta payını yüzde 12’ye, 16 Temmuz’da ise yüzde 1,45’e kadar indirdi. Benli’nin hisse satışına başlaması öncesinde 1.12 TL olan fiyat, 16 Temmuz’da 0.74 TL’ye indi. Bu satış sürecinde hissenin fiyatı yüzde 34 düştü. Hisse satışının tamamlanmasının ardından önce 31 Ağustos’ta taşımacılık faaliyetlerinden kâr elde edilemez hale gelindiği için bazı önlemlerin alındığı, 4 Eylül’de ise yurtdışı taşımacılık faaliyetlerinin durdurulduğu bildirildi. Bu sürecin sonunda hissenin fiyatı 0.55 liraya indi. 22 Mayıs’taki hisse satışının başlaması ve faaliyetlerin durdurulduğunun açıklanması sürecinde hissedeki kayıp yüzde 51 oldu. Ran Lojistik’in mevcut piyasa değeri 11.2 milyon lira. Şirketin değeri halka açıldığından bu yana yüzde 73 düştü. Ran Lojistik, Benli’nin ilk hisse satışını gerçekleştirdiği Mart 2010’dan bu yana yüzde 82 değer kaybetti. 

Fatura yatırımcıya çıktı 
Ran Lojistik’ten 6 Eylül’de yapılan açıklamada, Benli’nin 22 Mayıs-18 Temmuz arasında 4 milyon 860 bin lira nominal değerli hisse satıp 4 milyon 385 bin liraya sattığı bu gelirin 4 milyon 159 bin lirasını şirkete kaynak olarak aktardığı bildirildi. Benli’nin 22 Ağustos’ta da 1 milyon 250 bin liralık ödeme yaptığı ve şirketten alacağının 2.8 milyon lira olduğu ifade edildi. Benli’nin yaptığı işlemler hukuka ve mevzuata uygun olsa da, etik olarak tartışmalara neden oldu. Zira Benli’nin şirketini düzlüğe çıkarmak için hisselerini satarak kaynak yaratırken, faaliyetlerin durdurulduğunun satışın tamamlanmasının ardından açıklanması, faturanın yatırımcıya kesildiği biçimde yorumlandı. Halka arzda şirkete 10.3 milyon lira kaynak sağlayan yatırımcılar, Benli’nin son satışlarıyla 4.2 milyon lira kaynak temin etti. Fakat, şirketin durumunu bilmeden hisse alanların, mayıstan bu yanaki zararı yüzde 50’yi geçti.

ADIM ADIM İŞLEMLER 
Ran Lojistik Ekim 2009’da 40.7 milyon liralık piyasa değerle halka açıldı. Benli’nin arz sonrası payı yüzde 62,09. 

Benli 23 Mart ve 22 Haziran 2010’daki satışlarla payını yüzde 25’e çekti. 

Nisan 2012’de şirketin yüzde 30,24’ünün VBG Holding’e satışı için sözleşme imzaladı. Benli’nin payı yüzde 13,1’e indi. 

15 Mayıs 2012’de satış sözleşmesi iptal edildi. Benli’nin payı tekrar yüzde 25’e çıktı.  

Benli 22 Mayıs ve 16 Temmuz’daki satışlarla payını yüzde 1,45’e çekti. 

31 Ağustos’ta taşımacılık faaliyetlerinden kâr edilemediği ve yeniden yapılanma kararı alındığı açıklandı. 

4 Eylül’de şirket gelirinin yüzde 80’ini elde ettiği yurtdışı taşımacılık faaliyetlerini durdurdu. 

6 Eylül’de Benli’nin hisse satışından elde ettiği geliri şirkete aktardığı bildirildi. 

7 Eylül şirketin değeri 11.2 milyon liraya indi.

bigPara.com