'Rant dönemini bitirdik'

Başbakan Tayyip Erdoğan, iktidarlarıyla birlikte rant ekonomisi döneminin sona erdiğini savundu. Erdoğan, "Eskiden siyaset ranta hizmet ediyordu.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

KAYSERİ - Başbakan Tayyip Erdoğan, iktidarlarıyla birlikte rant ekonomisi döneminin sona erdiğini savundu. Erdoğan, "Eskiden siyaset ranta hizmet ediyordu. Artık bu sona erdi, AKP iktidarında aslolan emektir, alın teridir, üretimdir, çalışmaktır, kalitedir" dedi. Erdoğan dün beraberinde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Bayındırlık Bakanı Faruk Özak, AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ve AKP Kayseri milletvekillerinin yanı sıra TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Kayseri'de çeşitli açılışlara katıldı.
İlk olarak Temmuz 2004'te yine kendisi ve Gül tarafından temeli atılan Kayseri 1. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 139 fabrikadan yapımı tamamlanan 41'inin açılış törenine katıldı. İktidara geldiklerinde halktan üç yıl fedakârlık istediklerini anımsatan Erdoğan, sürenin dolmak üzere olduğunu belirterek, "İyi günler yakın" dedi. 41 fabrikaya atıfta bulunan Erdoğan, "Hem Kayseri'ye hem de Türkiye'ye 41 kere maşallah" dedi.
Başlıkları eleştirdi
Erdoğan, 'Makroekonomik göstergeler iyi ama vatandaşa yansımıyor' diyenlerin temmuz sıcağında neden Kayseri'de olduklarını ve 41 fabrika açıyor olmalarını doğru algılamalarını istedi. Türkiye ile dünyayı gecegündüz dolaştıklarını belirten Erdoğan, kendisine 'Siz tatil yapmayacak mısınız?' diye sorulduğunu ancak ertesi gün bazılarının 'Yedi yıldızlı tatil' diye başlık atmasından yakındı. Erdoğan, "Gözünüze dizinize dursun. Biz açılışlar yapmaya çalışıyoruz, attıkları başlık bu. Biz de artık gittiğimiz yerde kalmamayı düşünüyoruz" diye konuştu.
Türkiye'nin makûs talihini milletle birlikte çalışarak yeneceklerini ifade eden Erdoğan, Yatırımı Teşvik Yasası ile şu ana kadar açılan fabrikalardaki istihdam sayısının 160 bine yükseldiğini söyledi. Erdoğan, sorunların çözümünün temelinde çalışmanın ve üretmenin yattığını belirtirken, şöyle konuştu: "Yıllardır Türkiye'de emek ve alın teri unutulmuştu. Eskiden siyaset ranta hizmet ediyordu. Sizler bunu tersine çevirdiniz. AKP iktidarında aslolan emektir, alın teridir, üretimdir, çalışmaktır, kalitedir. Rant dönemi artık bitti." Erdoğan, Yamula Barajı'na atıfta bulunurken, eski siyasilerin meşhur bir vaadinin olduğunu belirtti. Erdoğan, "'Size denizi getireceğiz' derlerdi. Şaka ile karışık Kayseri'ye deniz geldi. Yamula Barajı'nın açılışını yapacağız. Hayırlı olsun" dedi.
Başbakan Erdoğan daha sonra Yamula Barajı'nın açılışındaki konuşmasında barajın bölgeye ve ülkeye fayda sağlayacağını belirtti. Keşif bedeli 186 milyon dolar olan baraj 7 yılda tamamlandı. Yılda 423 milyon kW/h elektrik üretecek baraj, Türkiye'de elektrik üreten 46 baraj arasında 16. sırada yer alıyor.