Rapor ve AB korkusu İMKB'yi vurdu

Başta ABD olmak üzere yurtdışı borsalarda görülen kâr satışlarına bağlı düşüşleri izleyen İMKB, dün AB İlerleme Raporu'na ilişkin kaygıları ve yüksek beklenen ekim enflasyonunu bahane ederek 601 puan düştü.

İSTANBUL - Başta ABD olmak üzere yurtdışı borsalarda görülen kâr satışlarına bağlı düşüşleri izleyen İMKB, dün AB İlerleme Raporu'na ilişkin kaygıları ve yüksek beklenen ekim enflasyonunu bahane ederek 601 puan düştü. Düzeltme olarak yorumlanan dünkü düşüşte 964 milyon YTL olan düşük işlem hacmi, satış baskısının kuvvetli olmadığının göstergesi olarak yorumlandı. Endeks, yüzde 1.48 değer kaybıyla günü 40 bin 0.81 puandan kapandı.
Bir süredir TL karşısında değer kaybeden ve 1.4600'ün altında işlem gören dolar, dün serbest piyasada 0.5 YKr artarak 1.4630 YTL'ye yükseldi. 13 Ağustos 2008 vadeli gösterge tahvilinin faizi bugün valörlü işlemlerde yüzde 21.34'e tırmandı. Hazine'nin, bugün yeni borçlanma programını açıklamasını bekleyen bankacılar, 8 Kasım'daki yüklü iç borç ödemesi öncesinde gösterge tahvilinin yeniden ihraç edileceğini, bu nedenle faizde çıkış görüldüğünü söyledi.
'Satışlar bahaneydi'
İMKB'nin geçen hafta yurtdışı piyasaları takip ederek sert yükseliş yaşadığını hatırlatan Acar Menkul Değerler Araştırma Müdürü Zeynel Balcı, "Cuma günü, Dow Jones'ta kâr realizasyonu yaşandı. Bu, dün İMKB'ye de yansıdı. Para Politikası Kurulu'nun değerlendirmesi, İlerleme Raporu'na ilişkin sızan bilgiler de, satışının bahanesi oldu" dedi.
Para Politikası Kurulu'nun değerlendirme raporu, dün açıklanmış ve enflasyon hedefine ulaşılmasıyla ilgili risklere vurgu yapılmıştı. Raporda, 'sıkı ve temkinli tavrın' beklentilerden daha uzun süre korunacağı ve ayrıca para politikası araçlarının etkin kullanılabileceğinin vurgulanması piyasalardaki satışları derinleştirdi. Bu arada cuma günü açıklanacak olan ekim enflasyonunun yüksek çıkabileceğine ilişkin riski satın almak istemeyenlerin de dünkü dalgalanmada etkili olduğu öne sürüldü.