Raporla tespit edildi: İşçisin sen altta kal!

Raporla tespit edildi: İşçisin sen altta kal!
Raporla tespit edildi: İşçisin sen altta kal!
Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Dünya Ticaret Örgütü'ne Türkiye'nin evrensel 'asgari' çalışma standartlarını ihlal ettiğini bildirdi

Radikal.com.tr - Raporda yer alan bazı saptlamalar şöyle:

“Etkisiz ve uygulamada yetersiz çalışma yasaları sıklıkla işverenler lehine kararlar veren mahkemelerle perçinleniyor. Böylece işçiler ayrımcılığa karşı savunmasız kalıyorlar. İşgücünün büyük bir bölümü insanca yaşamaya yetecek ücret ve çalışma koşulları için toplu pazarlık hakkını kullanamıyor.”

Türkiye , işçi hakları konusunda aşırı kötü bir sicile sahip, hükümet ve işveren kaynaklı baskı kurbanlarının sayısı artmaya devam ediyor.”

“Sendikal örgütlenme özgürlüğünün önündeki ağır kısıtlamalar, üye sayıları üzerindeki hükümet manipülasyonu, işçilerin sendikalara üye olmaları veya sendika kurmalarının önündeki yaygın tehdit ve baskı nedeniyle işçilerin sadece % 5,4’ü toplu sözleşme güvencesinden faydalanmaktadır.”

“Sendikacıların uzun süren ve cezaya dönüşen mahkeme süreçleri, son olarak 15 kadın sendikacının tutuklanması ve sendika merkezlerinin polis tarafından basılmasıyla sürmektedir. Pek çok sendikacının tutukluluk halleri devam etmektedir. Barışçıl sendika gösterileri sıklıkla şiddete maruz kalmaktadır.”

“Erkeklere göre daha düşük ücretler alan kadın işçiler özellikle emek yoğun alanlarda çalışıyorlar. Tarımda ve kayıt dışı istihdamda çalışan kadınlar çok düşük ücretler alıyorlar ve neredeyse hiçbir soysal güvenlik hakkına sahip değiller. Her dört kadından yalnızca biri resmi iş gücüne dâhil.”

“Çocuk işçilerin %41 yetersiz sosyal güvenlik önlemleriyle tarlalarda çalışıyor. Şehirlerde pek çok çocuk sokaklarda çalışıyor. İnsan kaçakçılığı sonucunda fuhuşa, dilenciliğe ve adi suçlara zorlanıyorlar.”

RAPORUN ORJİNALİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

 

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1079574107957410

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ama biz uçuyoruz değil mi? - Filiz Balcı Ulusoy

  Uluslararası kurumların Türkiye ile ilgili herhangi bir olumlu açıklamasını görmedik 9 yıldır.Her konuda sapır sapır dökülmekteyiz.Ama iktidara sorsan taktık kanatları uçuyoruz!

  Emek.. - Sinan Devrim

  10 yıllık iktidarın yandaş sendikalar ile birlikte yürüttüğü emek politikalarının başarısı.

  ... - noelon

  vatandaş değil de ümmet, cemaat ya da kul olan bir işçi sınıfı bu günkü gibi dindar bir iktidardan hak talep edemez... ümmet, ulemanın kendisine layık gördüğü maddi veya manevi kırıntılar ile yaşamak zorundadır... zira ulemaın dediğinden farklı bir şey söylerse, ulemanın talep ettiğinden başka bir şey yaparsa ya da ulemayı sorgularsa cennete gidemez çünkü ulema dindar bir işçinin öteki dünyaya giden yoldaki rehberidir... bu dünyada ulemanın dediğini yapıp ulemayı desteklemelidir ki öbür dünyada rahat etsin... koskoca bir toplumu uyutmak, haklarını gaspetmek için ne güzel bir hokkabazlık numarası deği mi? bundandır ki din afyondur... din kitlelerin ama en önemlisi üreten kitlelerin afyonudur... o yüzdendir ki özgürleşmek istiyorsak dünya ve din işlerini ayırmalıyız... hak aramak istiyorsak dini allah ve kulları arasında bırakmalıyız...

  Hakları sağlamak icin devletin yapması gereken - generalduncan

  %15 civarındaki SGK primini düşürmektir. 1000 lira alıyorsam 150 lirası vergi, 150 lirası hiç kullanmadığim SGK primime gidiyor. elime 700 lira geçiyor. İşverenleri düzenbazlığa teşvik eden bu oranları düşürseler mesela %5 yapsalar kimse sigortayı dert etmez. Herkes sigortalı olur.

  Yoruma - tribus

  Sayın Canasso , tarihe bakıp insanlar oy verip vermemeyi düşünselerdi herkez anarşist olurdu.

  günümüzde işçilik - fritz

  21.yüzyıl işçisine diyalektik materyalizmi anlatmak çok zor çünkü dünyadaki öğretim sistemleri artık bunu olanaklı kılmıyor. Böylece, bırakın hak arayışını karın tokluğu bile bahsi geçen işçiye yeterli oluyor. Çünkü günümüz işçisi kendinden üst sınıfı kendinin varettiğinden bihaber sahibi gibi görüp yanında acı çekenden bir milim önde olmayı ona bahşedilen "şans" dini terminolojide ise "yazgısı" olarak sayıp gündelik yaşıyor. Öyle ise bu buraya nasıl gelindi hiç şüphesiz televizyonun icadı bile bizi bir fikir verebilir.İstişareden ve mücadeleden yoksun bırakılmış alt sınıf boyun eğmeye göbekten bağlıdır.Türkiye' de ise halen bu konunun sağ-sol mücadelesi gibi kısır bir alanda görülmesi ise komiklikten öte gitmeyecek bir başka durum.Hele hele Sağın Soldan iktidar bağlamında çekincemesi trajikomedi bile sayılabilir.

  İHLAL Mİ SUİSTİMAL Mİ? - Sedat Gürsel

  Türkiye'de işçiler sadece evrensel 'asgari' çalışma standartlarını ihlal ettiği için suistimal edilmiyorlar, 'asgari ücret' konusunda da suistimal ediliyorlar. Batı ülkelerinde en düşük asgari ücret bizim 2-3 mislimiz fazlayken, bu işçilerin gıda, enerji gibi temel ihtiyaçlarını bizim işçilerimizden daha ucuza karşılıyorlar. Çin'deki asgari ücret bile 300 dolara çıktığı söyleniyor. Pek yakın bi gelecekte Çin'deki işçilerin bile bizim işçilerden daha fazla asgari ücret aldığını göreceğiz. Bu ihlal değil, resmen suistimaldir.