Raporlar imha edilmeyecek

Raporlar imha edilmeyecek
Raporlar imha edilmeyecek

Sayıştay Başkanı Recai Akyel.

Kamunun mali açıdan değerlendirilmesine ilişkin Sayıştay raporları fiilen kadük olurken Sayıştay Başkan Yardımcısı Başaran raporları imha etmeyeceklerini ve arşivde tutacaklarını söyledi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal’in Hacer Boyacıoğlu imzasıyla dün yayımladığı “Nerede bu raporlar” başlıklı haberi, Türkiye ’de kamu denetimi açısından hayati öneme sahip olan Sayıştay raporlarının akıbetini sorguluyordu. Haberin ardından Sayıştay Başkanı Recai Akyel ile görüşüp, manşetten sorduğumuz soruyu kendisine iletmek istedim. Bir süre sonra yardımcısı Fehmi Başaran aradı. Sayıştay Başkan Yardımcısı uzun uzun Sayıştay’ın mali ve uygunluk raporları ile yargı raporlarının farklarını anlattıktan sonra mali denetim raporlarının durumuna girdi.
Tıpkı Radikal’in haberinde anlattığı gibiydi durum. Sayıştay denetçileri 2010’da çıkarılan yeni yasanın çizdiği çerçevede 2012 yılının ilk yarısında denetime çıkmış ve kamu idaresinin mali bilançolarıyla ilgili onlarca rapor hazırlamıştı. Söz konusu raporlar haziran ayında büyük ölçüde tamamlanmıştı. Ancak birkaç rapor tamamlandıktan sonra 2012 Temmuz ayında sürpriz bir gelişme yaşanmış, TBMM’de şehit ve gazilerle ilgili bir başka yasaya eklenen bir madde ile Sayıştay’ın mali denetimlerine yeni bir standart getirilmişti. Böylece denetçilerin 2011 için hazırladıkları mali denetim raporları, yeni yasayla ters düşmüştü.

Net bir gerekçe sunulamıyor
TBMM Plan Bütçe Komisyo-nu’nda raporların neden TBMM’ye sunulmadığı sorulunca ilk verilen yanıt, “Raporlar daire görüşleri alınmadığından neticelendirilmedi” idi. Biz yasaya göre daire görüşlerinin elzem olmadığını bildiğimizden raporların gerçek gönderilmeme nedenini araştırırken, gerekçe birdenbire “Raporlar yeni yasaya uygun olmadığı için gönderilmedi” oldu. Sayıştay’ın komisyona göndermesi gereken ‘dış denetim değerlendirme raporu’, ‘faaliyet genel değerlendirme raporu’ ve ‘mali istatistik raporu’nu 13 ve 15 Eylül’e kadar göndermediğine dikkat çeken TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nun AK Partili Başkanı Milletvekili Lütfi Elvan, “Gerekçe olarak rapor değerlendirme kurulu, temmuz ayında, 2 aylık sürede raporların gözden geçirilmesi işlemini yapamadıklarını ifade ediyorlar” dedi. Doğrusu, Başkan Akyel’in, yardımcısı Başaran’ın ve AK Partili Elvan’ın açıklamalarından raporların gecikme nedeni konusunda net bir sonuç çıkarmak mümkün değil.

Yasa neden değişti?
2010 yılında Sayıştay Yasası TBMM’de görüşülürken hem AK Partililer, hem Sayıştay yöneticileri yeni denetim standardını öve öve bitirememişti. Sayıştay’ın yeni yasa ile artık dünya normlarında denetim yapacağı anlatılmıştı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sayıştay’ın kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmada yeni yasayı “Reform” diye nitelemişti. Başkan Yardımcısı Başaran’a “2010’da çıkan yasa bu kadar iyi ise 2012’de neden mali denetim yetkilerini kısan bir yasaya ihtiyaç duyuldu” sorusunu yönelttim. Yanıtı çok açıktı: “ Siyasi ve bizi aşan bir karardı, Meclis’e ve siyasilere sormalı...”
Başaran’a göre, TBMM’ye gönderilmeyen 132 raporun imha edilmesi söz konusu olmayacak. Hepsi Sayıştay arşivlerinde (Hani şu bütün dosyaların yandığı o büyük yangının olduğu arşivde) saklanacak ve gelecek yıllardaki denetimlerde faydalanılacak. Ayrıca, mali denetimle birlikte yapılan yargı raporlarıyla ilgili işlemler de sürüyor. Usulsüzlük bulunan kamu idareleriyle ilgili yargı yolu işletilecek. Peki TBMM’ye gönderildiğinde alenileşen ve herkesin ulaşabildiği raporları araştırmacıların, gazetecilerin görüp incelemesi mümkün olacak mı? Başaran’ın yanıtı, “Bu konuda yetki başkana aittir. Raporları basın toplantısıyla açıklayabilir” yanıtını verdi. Gözler, Sayıştay Başkanı Akyel’de olacak.

bigPara.com