Ratingciler aptalca işler yaptı

Ratingciler aptalca işler yaptı
Ratingciler aptalca işler yaptı
Basına kapalı toplantıda TÜSİAD üyesi CEO'ların ekonomiye dair sorularını açıkça yanıtlayan Merkez Bankası Başkanı Yılmaz ekonominin çok daha yüksek rating hakettiğini söyledi.
Haber: ŞEBNEM TURHAN-ARAM EKİN DURAN / Arşivi

Dünya ekonomi otoritelerinin övgüye boğduğu ancak yurtiçinde sürekli eleştirilen hedefteki adam Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türk sanayisinin önde gelen temsilcileriyle basına kapalı bir toplantıda buluştu. Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) üye ve yöneticileri Başkan Yılmaz’a merak ettikleri soruları sansürsüz sorarken Yılmaz da en samimi yanıtlarını verdi. Kredi derecelendirme kuruluşlarını aptalca işler yapmakla suçlayan Yılmaz, krizin sorumlusu olarak da onları adres gösterdi. Enflasyonun ekimde yüzde 8’in altına ineceği müjdesini de veren Yılmaz, istihdam maliyetinden yakınan işdünyasının temsilcilerine “Domates fiyatı bu kadar artmasa, istihdam maliyetleriniz bu kadar yükselmezdi” dedi.
Yılmaz, TÜSİAD CEO Forumu’nun “Krizden çıkışta Para Politikalarının Rolü ve Türkiye Örneği” başlıklı toplantısının konuğuydu. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Koç Holding CEO’su Turgay Durak ve Boydak Holding CEO’su Memduh Boydak’ın da aralarında bulunduğu 21 TÜSİAD üyesinin katıldığı toplantı yaklaşık üç saat sürdü. Basına kapalı toplantıda patronlar Yılmaz’ı sunumunun ardından soru yağmuruna tuttu. 

Gündem rating kuruluşları Kapalı kapılar arkasında konuşulanlara Radikal ulaştı. Bankacılar Yılmaz’ı zorunlu karşılıklar konusunda sıkıştırırken, sanayicinin gündemi ise kur ve istihdam maliyetleriydi. Edinilen bilgiye göre toplantının en önemli gündem maddelerinden bir başkası ise rating kuruluşları oldu. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Yılmaz’a G20 zirvesine sunmak için bu konuda bir hazırlıkları olduğunu ve bu kurumların çalışma kriterlerini ve performanslarını masaya yatırdıklarını söyledi. Bu çalışmayı G20 zirvesi öncesi hükümetle de paylaşacaklarını ekledi. Üyeler ise Yılmaz’a bu kurumların Türkiye’de krizde cam çerçeve kırılacağını beklediğini hatırlatarak siyasi karar verip vermediklerini sordu. Başkan Durmuş Yılmaz ise “Bu kurumlar krizde aptalca davrandılar. Türkiye hakettiği yerde değil” yanıtını verdi.

İşte toplantının perde arkası

Ekonomimiz nihayet ders kitaplarına uydu

Düşük faiz yüksek faiz varmak istediğimiz nokta için önemli. Dünya bir krizin içinde ve bunun nedeninin düşük faiz olduğu görülüyor. Yüksek faiz ne iyi ne kötü. Enflasyonu düşürmek için hangisi gerek önemli olan o. Yatırımların yapılması ve tasarrufların sağlanması için bir miktar reel faiz olmalı. Ekonomi şu an normal. Eskiden böyle değildi. Ekonomimiz ders kitaplarına uygun çalışıyor.

Ratingciler iyi giden ekonomide sorun arıyor
Aptalca işler yaptıkları ortaya çıktı. Krizin sorumlusu da onlar. Türkiye’deki makroekonomik koşullar, para politikaları ratingimizin üzerinde. Geçen hafta Hazine ile birlikte iki kuruluşla bir araya geldik. Herşey iyi gidiyor diyorlar ama bir yerde yanlış bir şey olmalı diyorlar. Peki ne diye soruyoruz seçim diyorlar. Her yerde seçim var. Seçimle bir başkası gelir yine devam eder.

Ekim ayında enflasyon yüzde 8’in altına inecek
Enflasyon önemli. Manşet enflasyon eylülde yüzde 9,25, çekirdek enflasyon yüzde 3,70. Bu çok önemli bir fark. İşçi manşet enflasyona bakıyor. Bize düşen bu ikisini yakınlaştırmak. 3 Kasım’da açıklanacak ekim enflasyonunun yüzde 8’in altına düştüğünü göreceğiz. Kesinlikle bunu yazın bir tarafa. Domates fiyatları bu kadar çok artmasa işçi maliyetiniz düşük olacaktı.

Faizler üç yıl boyunca tek hanede kalacak
Enflasyon raporumuzda iç talebin aynen devam edeceğini, dış talebin bu seviyelerde kalacağını petrol fiyatlarının ise 90 dolar olacağını gıda fiyatlarında ise yüzde 6,5 değişmesini öngörerek üç yıllık dönemde politika faizlerinin tek hanede olacağını söyleyeceğiz. 27 Ekim’de açıklayacağımız enflasyon raporunda bu öngörüleri göreceksiniz. Perspektifimiz politika faizlerinin tek hanede olması.

Çağlayan elinde çanta ülke ülke geziyor
Yılmaz kamuoyunda kur yüzünden sık sık karşı karşıya geldiği Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’a ise toplantıda övdü. Çağlayan’ın dış ticaretle ilgili başlattığı çalışmalara dikkat çeken Yılmaz, “Bunun meyvelerini almaya başladık. Kafkaslara, Körfez ülkelerine ihracatımız artıyor. Tebrik etmek lazım. Elde çanta dolanıyorlar” dedi. Yılmaz döviz reverzlerinin artacağını söyledi.


Durmuş Yılmaz CEO’ları bekledi
Çırağan Sarayı’ndaki toplantıya basına sızmaması için yoğun önlemler alınmıştı. Sabah 9.30’da başlaması planlanan toplantı için erken saatlerde saraya gelen gazetecilerin toplantıya 10 dakika kala kata alındı.Durmuş Yılmaz toplantıya Merkez Bankası Çalıştayı nedeniyle bulunduğu Abant’tan geldi. TÜSİAD üyelerinden önce gelen Yılmaz, “Trafik olur diye erken çıktım. Yollar boştu, erken geldim” dedi. Toplantıya 6’sı yönetim kurulu üyesi olmak üzere 21 TÜSİAD üyesi katıldı. Yılmaz 45 dakikalık sunum yaptı.


64 yaşındayım benim hiç abim olmadı
18 Nisan’da 5 yıllık görev süresi dolacak olan Yılmaz’ın, yasalara göre 65 yaşını dolduran görevlilerin devlet hizmetinde bulunamaması nedeni ile emekliye ayrılması bekleniyor. Ancak son birkaç gündür basında yer alan haberlere göre, Yılmaz aslında 64 değil 59 yaşında. İddiaya göre, Yılmaz’ın nüfus cüzdanı çok küçük yaşlarda ölen ağabeyinden kalmış. 1947’de doğan ağabeyinin ölümüyle 1951’de doğan Yılmaz kimliğini almış. Bu yüzden Yılmaz’ın 64 değil aslında 59 yaşında olduğu iddia ediliyor. Söz konusu iddianın doğru olmadığını söyleyen Durmuş Yılmaz, “Bu haber yanlış. Ben tam 64 yaşındayım. Benim doğup da ölen ya da yaşayan abim hiç olmadı” dedi.