Rato: Türkiye çok iyi durumda

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo de Rato, Türkiye'nin ekonomik büyüme performansının çok iyi durumda olduğunu söyledi.

SİNGAPUR - Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo de Rato, Türkiye'nin ekonomik büyüme performansının çok iyi durumda olduğunu söyledi. Rato, Singapur'da Türkiye ekonomisindeki gelişmelere ilişkin sorusuna verdiği yanıtta, Türkiye'nin hızlı bir büyüme kaydettiğini söyledi.
Dünya ekonomisi içinde de aktif olan Türkiye'nin uyguladığı makroekonomik politikalarla yapısal reformların, olumlu sonuçlar verdiğini ifade eden Rato, Türkiye'nin uyguladığı serbest kur politikası ve enflasyon hedefleme sisteminin, enflasyonun düşürülmesine katkıda bulunurken, dış şoklara karşı da dayanıklılık sağladığını vurguladı.
'Türkiye dünyada aktif'
IMF Başkanı, yapısal reformların sürdürülmesinin, ekonomik büyümenin kalıcı hale gelmesine, kırılganlıkların azalmasına, enflasyonun düşmesine katkıda bulunacağını kaydetti. Rato, Türkiye'nin uyguladığı doğru politikalar nedeniyle IMF'nin desteğini hak ettiğini vurguladı. Rato, kotaları artırılan Türkiye ve diğer üç ülkenin, dünya ekonomisinde aktif olduklarını vurguladı.
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, IMF Başkanı Rodrigo de Rato ve Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz ile birlikte, 2009 yılında Türkiye'nin IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarına ev sahipliği yapacak olması nedeniyle bir mutabakat zaptı imzalayacak.
Öte yandan yetkililer, 184 ülke içinde, kota artırımı açısından dört ülke arasına giren Türkiye'nin, gelecek iki yıl içinde, IMF'de daha çok kota ve oy hakkına sahip olacağını ifade ediyor. Dünya Bankası'nın da, IMF'yi izleyerek, Türkiye'nin kota oranını artırması bekleniyor.
Türkiye ilgi odağı oldu
Bu arada, Türkiye'nin, 2009 yılında, Uluslararası Para Fonu -Dünya Bankası yıllık toplantılarına ev sahipliği yapacak olması, Singapur'da Türkiye'yi ilgi odağı haline getirdi. Yatırım bankaları Türkiye ile daha yoğun bir şekilde ilgilendikleri gözlendi.
Hazine'den yakın takip
Singapur'daki toplantılara kalabalık bir kadroyla katılan Hazine uzmanları da, 2009 yılına ilişkin hazırlıklarına şimdiden Singapur'da başladılar. Singapur toplantılarını her yönüyle izleyen Hazine uzmanları, toplantının artı ve eksilerini not ediyor. Hazırlık çalışmalarının, Türkiye'de daha da hız kazanacağı kaydediliyor. Öte yandan, Singapur'da bulunan uluslararası ekonomistlerin Türkiye hakkında detaylı ülke çalışması yapmaya başladıkları da belirtiliyor.
Kotayı artıranlara Babacan'dan teşekkür
Devlet Bakanı Ali Babacan, kota artırımında ülkelerin küresel arenadaki ekonomik ağırlık ve değişen rollerini daha iyi yansıtacak bir şeffaf formül gerektiğini söyledi. Babacan, IMF-Dünya Bankası Guvernörler Kurulu'nda yaptığı konuşmada, kota reformunu destekleyen guvernörlere teşekkür etti.
Türkiye'nin de aralarında bulunduğu dört ülkenin kotalarının artırılmasının bir başlangıç olduğunu anlatan Babacan, reformun ikinci aşamasında ülkelerin küresel arenadaki ekonomik ağırlıkla değişen rollerinin daha iyi yansıtılması gerektiğini söyledi.
Dünya Bankası'nın yönetişim ve yolsuzluk üzerinde yoğunlaşmasını desteklediklerini belirten Babacan, konuşmasında Türkiye ekonomisindeki olumlu gelişmelere de değindi.
Babacan, buna karşın enflasyon hedefinin bu yıl sapacağını belirtti. Ali Babacan sözlerini tamamlarken, guvernörlere bir sonraki toplantının 2009'da İstanbul'da yapılması konusunda verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek, "Sizleri tarihi İstanbul şehrine bekliyoruz"dedi. Bu arada Babacan dün Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz ile görüştü. Görüşmeye, Hazine müsteşarı İbrahim Çanakcı, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile üst düzey Türk ekonomisi ve Dünya Bankası yetkilileri katıldı. Wolfowitz, görüşmenin başında, Bakan Babacan'ın genç göründüğünü belirtirken, bakanlığın kendisini fiziksel olarak fazla yıpratmadığını gördüğünü söyledi. Görüşme daha sonra basına kapalı sürdü.