Raylara Alman eli değiyor

Demiryollarının yeniden yapılandırılması için Almanlarla ortak çalışmalara başlandı. 18 ay sürecek projeyle Türk demiryolu sektörünün yeniden organizasyonu, işletme bilgi sistemi oluşturulması...

ANKARA - Demiryollarının yeniden yapılandırılması için Almanlarla ortak çalışmalara başlandı. 18 ay sürecek projeyle Türk demiryolu sektörünün yeniden organizasyonu, işletme bilgi sistemi oluşturulması, hükümetle mali ilişkiler, yeniden yapılandırma ve kanun hazırlanması konuları ele alınacak. AB'ye uyum çalışmaları kapsamında demiryolu sektörünün yeniden yapılandırılmasına ilişkin 'twinning (eşleştirme) projesi' yapılmış, Türkiye, Almanya ile eşleşmişti.
Bu amaçla, proje lideri Rudolf Mertens, AB ticaret, ekonomi ve tarım bölümü başkanı Ulrlke Hauer ile TCDD yetkilileri bir araya geldi. TCDD Genel Müdürvekili Talat Aydın "Demiryolları eşittir TCDD olmaktan çıkmalıdır. Hedefimiz altyapı işletmeciliğinin ayrıldığı, özel sektörün altyapıya erişiminin sağlandığı, rekabet edilebilir bir ortamın yaratılması" dedi.