Reel Kesim Güven Endeksi Haziran'da 4.1 puan düştü

Reel Kesim Güven Endeksi Haziran'da 4.1 puan düştü
Reel Kesim Güven Endeksi Haziran'da 4.1 puan düştü
Merkez Bankası verilerine göre, Haziran ayında Reel Kesim Güven Endeksi 4.1 puan azalarak 104.9'a geriledi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya kıyasla 0.3 puan artarak yüzde 8.4'e çıktı.

İSTANBUL Merkez Bankası , Haziran ayı İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) verilerini açıkladı. Verilere göre, son üç aydaki toplam sipariş miktarı endeksi artış yönünde etkilerken, genel gidişat, gelecek üç aydaki üretim miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı, mevcut mamul mal stoku miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) ise bir önceki aya göre 2.4 puan azalarak 101.5 puan düzeyine geriledi.

İHRACATTA BEKLENTİLERİ ZAYIFLADI

Son üç aylık değerlendirmelerde, üretim hacminde ve iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlenerek devam ettiği gözlemlenirken, ihracat sipariş miktarında ise aynı dönemde artış bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü.

Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre güçlendiği görüldü. Mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin de güçlendiği gözlendi.

İSTİHDAM VE YATIRIM BEKLENTİLERİNDE DÜŞÜŞ

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki istihdam ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentilerinin de zayıfladığı gözlemlendi.

ÜFE BEKLENTİLERİ ZAYIFLADI

Ortalama birim maliyetlerde son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin, bir önceki aya göre bir miktar zayıfladığı, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise güçlendiği görüldü.

Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin zayıfladığı gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya kıyasla 0.3 puan artarak yüzde 8.4 oldu.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 8.0 olurken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 69.4 geriledi, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 22.6'ya yükseldi.

(DHA)

 

bigPara.com