'Reel sektör riske karşı duyarsız'

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, reel sektörü riske karşı duyarlı olmaya çağırdı. Reel sektörün bankaların şirketlerle ilişkilerini de etkileyecek Basel...

İSTANBUL - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, reel sektörü riske karşı duyarlı olmaya çağırdı. Reel sektörün bankaların şirketlerle ilişkilerini de etkileyecek Basel II düzenlemelerine istenen ilgiyi göstermediğini kaydeden Bilgin, uygulamanın kaçınılmaz bir süreç olduğunun altını çizdi. Bilgin, reel sektör mensuplarını risklere karşı duyarlı olmaları konusunda, "Müsaadenizle bugün için bir kısım reel sektör mensuplarının karşı karşı oldukları en büyük riskin, riske karşı duyarsızlıkları olduğunu söyleyebiliriz" sözleriyle uyardı.
Yabancı payı yüzde 17'ye ulaştı
Bilgin, "Dönem dönem büyük bankalar veya büyüklerle orta ve küçükler arasındaki, pazar payı büyütme tabanlı rekabet dikkatle izlenmeli ve gerekirse müdahale edilmeli" dedi. Bilgin ayrıca bankacılık sisteminde küresel sermaye ağırlığının yüzde 17'ler seviyesine çıktığını söyledi.