Reel sektöre 'Yanınızdayım' mesajı verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Reel sektörün içine girmeden, fabrikaların, dükkânların havasını solumadan, işçinin alın terini, sanayicinin, tüccarın endişesini...

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Reel sektörün içine girmeden, fabrikaların, dükkânların havasını solumadan, işçinin alın terini, sanayicinin, tüccarın endişesini, sevincini görmeden yürütülecek bir ekonomik politikanın bir yanı hep eksik kalacaktır" dedi.
Erdoğan, İTO Meclis toplantısındaki konuşmasında, sanayici, işadamı, esnaf ve tüccarın sesine kulak vermenin görevleri olduğunu ve bunu da yerine getirdiklerini söyledi. Gerek kendisi, gerekse çalışma arkadaşlarının, toplumun bütün kesimleriyle diyalog içinde bulunarak bu süreci hızlandırdıklarını anlatan Erdoğan, yaklaşık 3.5 yıllık başbakanlığı döneminde 81 ilin tamamını en az iki kez dolaştığını kaydetti.
'Yapılması gerekeni yapıyoruz'
Bazen TOBB Başkanı'na 'Acaba tarihinizde başbakanla ve hükümetle bu kadar bir araya geldiğiniz dönem olmuş mudur?' diye sorduğunu, onun da 'Hayır, olmamıştır' cevabını verdiğini anlatan Erdoğan, "Sürekli herhangi bir sıkıntıda, tıkanıklıkta irtibat kurup, düşünce alışverişinde bulunuyoruz. Yapılması gereken neyse bunları yapıyoruz. Niye? Doğruya ulaşmak için ortak aklı harekete geçirmek zorundayız. Birlikte düşünmek zorundayız. Eğer bir kolektif akıl oluşturamazsak sağlıklı netice alamayız" diye konuştu.
Her zaman, her konuda diyalog mekanizmalarını en üst düzeyde işlettiklerini ve işleteceklerini ifade eden Erdoğan, bu anlayışın çok yararını gördüklerini söyledi. Ekonomide önlerine sürekli veri, gösterge geldiğini, yurtiçi ve yurtdışından yorumları da sürekli aldıklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
'Mahmutpaşa ve Merter'e uğrarım'
"Ancak İstanbul'un Kapalıçarşı'sına, Merter'ine, Mahmutpaşa'sına, Gedikpaşa'sına, Tahtakale'sine, Osmanbey'ine uğramadan, buralarda ne olup bittiğini görmeden, anlamadan Türkiye ve dünya ekonomisi üzerine söylenecek söz, yapılacak yorum inanıyorum ki eksik kalır. Reel sektörün içine girmeden, fabrikaların, dükkânların havasını solumadan, işçinin alın terini, sanayicinin, tüccarın endişesini, sevincini görmeden yürütülecek bir ekonomik politikanın bir yanı hep eksik kalacaktır."
'Fındık alımı sürecek'
Geçtiğimiz günlerde açıklanan fındık alım fiyatına da değinen ve "Fındığa 4 YTL'lik fiyat verdik, yaygara yine koptu" diyen Erdoğan, şöyle konuştu: "Fındığın ortalama maliyeti 2.2 YTL. Bu maliyetten yüzde 5.5 düşeceğiz, Fiskobirlik ise yüzde 12 düşüyordu. Fiyatı 4 YTL'nin altına düşürmeyin. Fındık alımımız sürecek.