Reel sektörün döviz borcuna bilançolu izleme

Reel sektör yatırım için kaynak ihtiyacını döviz kredisiyle karşılama yoluna giderken, sektörün döviz yükümlülüklerinin getirdiği risk, kamu kurumlarını harekete geçirdi.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Reel sektör yatırım için kaynak ihtiyacını döviz kredisiyle karşılama yoluna giderken, sektörün döviz yükümlülüklerinin getirdiği risk, kamu kurumlarını harekete geçirdi.
Özel sektörün yabancı para yükümlülüklerinin belirlenmesi için çalışma başlatıldı, Gelir İdaresi vergi beyannameleriyle birlikte 'bilançoları' da istemeye başlayacak.
BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, reel sektörün yabancı para cinsinden direkt borçlanmalarının da bulunduğunu ve toplam yabancı para yükümlülüklerine ilişkin tam bir meblağın herhangi bir kurumda bulunmadığına dikkat çekmişti. BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, Merkez Bankası ve Maliye ile ortak çalışmalar başlatıldığını belirtirken, vergi beyannameleriyle reel sektörün yabancı para cinsinden döviz yükümlülüklerini (döviz kredilerini) ölçmenin çok daha kolay olacağını söylemişti.
Artış yüzde 78'i buldu
Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu, Bilgin'in ifade ettiği çalışmaların hangi noktaya geldiğiyle ilgili soru üzerine, vergi mükelleflerinden alınan beyannamelerin bu izleme için yeterli olmayacağını, ancak beyannamelerin yanı sıra elektronik ortamda alınacak bilançolarla döviz kredilerinin ulaştığı boyutunun saptanabileceğini söyledi.
Arıoğlu, "2006 yılında alınacak e-beyannamelerle birlikte bilançoları da alırsak, bunu yapabiliriz. Zaten genel bir izleme, sektörlere illişkin ayrıntılı bilgi edinmek için bunu düşünüyorduk" diye konuştu. Merkez Bankası'nın hazırladığı veriler, reel sektörün dış borçlarda ağırlığını ortaya koydu. Türkiye'nin dış borçlanması bu yılın ilk dokuz aylık döneminde yüzde 39 oranında artararak 38 milyar dolara kadar yükselmişti.
Kamu sektörü toplam 7 milyar 131 milyon dolar orta ve uzun vadeli dış borç aldı, özel sektörün dış borçları ise yüzde 78'lik artışla 24 milyar 369 milyon dolara kadar çıktı. Özel sektörün geçen yılın aynı dönemdeki dış borç kullanımı 13 milyar 686 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.