Refah ve iç huzur için BES

Hayat Sigortaları ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) alanında Aviva plc'nin Türkiye'deki şirketi Aviva Hayat ve Emeklilik'in genel müdürü Keti Bonofiyel, şirketin asıl amacının müşterilerine iç huzur ve refah sağlamak olduğunu söyledi.

Hayat Sigortaları ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) alanında Aviva plc'nin Türkiye'deki şirketi Aviva Hayat ve Emeklilik'in genel müdürü Keti Bonofiyel, şirketin asıl amacının müşterilerine iç huzur ve refah sağlamak olduğunu söyledi. Dünya genelinde 30 milyondan fazla müşterisi olan Aviva plc'nin yönettiği fon miktarı ise 546 milyar ABD Doları. Şirketin dünya genelinde büyüme stratejisi benimsediğini söyleyen Keti Bonofiyel şöyle konuştu:
"Aviva dünyanın en güvenilir sigorta şirketlerinden biri olmak yolunda ilerliyor. Fortune Global 500'de en büyük şirketler içinde 28'inci sıraya çıktık, Innovest'in yapmış olduğu çalışmaya göre ise geleceğe yönelik en güvenilir 100 şirket arasına tek sigorta şirketi olarak girdik. Aviva International beş yıllık planları dahilinde yeni iş hacminde en az yüzde 10'luk organik büyüme hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda ABD'de 2.9 milyar dolara AmerUS'u satın aldı. Avrupa'da sigorta sektöründe varlıklar açısından yüzde 2-3 gibi gelişme beklenirken bu beklenti ABD'de 6-7 civarında. Hayat sigortaları ve yıllık gelir sigortalarında ABD'nin çok gelişmiş şirketlerinden biri olan AmerUS bundan böyle AvivaUS olarak faaliyetine devam edecek."
Aviva büyüyor
Aviva Strateji Grubu'nun yaptığı araştırmaya göre, gelişmekte olan ülkeler arasında önümüzdeki 15 yıl içinde finansal pazar açısından Türkiye'nin yüzde 26 ile en hızlı büyümeyi kaydedeceğini belirten Bonofiyel, bu büyüme beklentisine paralel olarak Aviva Hayat ve Emekliliğin de faaliyetlerini hızlandırdığını dile getirdi. Bonofiyel, "Bu yıl Türkiye'de beş yeni irtibat bürosu açtık, iki şehirde kapasitemizi artırdık, yani yedi şehirde operasyon potansiyelimizi artırmış olduk. Eylül ayında ise Çanakkale'de irtibat büromuzu açıyoruz ve yeni irtibat büroları açmaya devam edeceğiz" dedi.
Aviva Hayat ve Emeklilik'in kendi şubelerini açıp aynı zamanda istihdama da katkı sağladığını ifade eden Bonofiyel, "Türkiye'de yaklaşık 25 milyon sigortalanabilir insan var. BES'in doğru biçimde anlatılmasıyla BES'e dair bilincin artacağına ve kurumsal katılımın da o oranda yükseleceğine inanıyorum" diye konuştu.

Danışman 'aranacak'
Yurtdışında çok bilinen ve rağbet gören bir meslek olan 'finansal danışmanlık', geleceğini sigorta sektöründe gören, vizyon sahibi, dinamik ve iletişim yetkinliklerine güvenen üniversite mezunları tarafından artık Türkiye'de de yoğun ilgi görüyor. Aviva Hayat ve Emeklilik'in sigorta sektörüne kazandırdığı bir meslek olan 'finansal danışmanlık', alışılmış sigortacılık kavramlarından farklı. İhtiyaçlara göre kişiye 'en iyi tavsiye'yi sunmaları için danışmanlar sürekli eğitim ve kişisel gelişim olanakları alıyor. Her finansal danışman mesleğe 'aday' olarak başlıyor daha sonra 'uzmanlık' veya 'yönetim' kariyer yollarından birinde ilerliyor.'Yüzde 17.9'luk oran dövizle ödeme için fazla'
Türkiye'de yaşayan nüfusun oldukça büyük bir çoğunluğunun gelirinin Türk Lirası olduğunu belirten OYAK Emeklilik Genel Müdürü Gökhan Dereli, sektördeki yüzde 17.9'luk dövize endeksli ödeme şeklini de fazla bulduğunu belirtti.
Gökhan Dereli, "Gelirler yönüyle YTL'ye bağlıyken ve artık ülke ekonomisindeki gelişmelere bağlı olarak pek çok firma yılda bir kez ücret zammı yaparken sürekli değişkenlik gösterebilecek olan bir ödeme tutarı seçmenin de çok anlamlı olmadığını düşünüyorum" dedi.
OYAK'ta yok
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde, katılımcının önemli haklarından birisinin, ödeme güçlüğüne düşmesi halinde ödemeye ara verebilmesi olduğuna dikkat çeken Dereli, "Katılımcılar bu önemli hakkı kullanabilirler. Ayrıca dahil oldukları emeklilik planındaki asgari katkı payının altına düşmemek koşuluyla ödeme tutarını da azaltabilirler" diye konuştu. OYAK Emeklilik'in dövize endeksli katkı payı ödemesini baştan beri uygulamadığını ifade eden genel müdür Gökhan Dereli, bundan sonra da böyle bir uygulama içerisinde olmayacaklarını belirtti.
Dereli, sözlerini şöyle noktaladı: "Emeklilik sisteminde döviz yükümlülüğü yok. Bu sebeple, katılımcıların mevcut durumdaki olası kayıpları aynen devam eder. Kazançları varsa bu da korunacaktır."


'Ak'ın ürün yönetimi atağı
Aksigorta'da ürün yönetimine daha fazla ağırlık vermek için şirkette yeni bir yapılanmaya gittiklerini belirten genel müdür Ragıp Yergin, "Aksigorta olarak istedik ki üretim işlemlerimizi uzmanlık alanlarına göre sınıflandıralım ve böylece ürün yönetimine çok daha fazla ağırlık verelim" dedi.
Yergin, "Kurumsal müşterilerimizin uzmanlık gerektiren yangın, mühendislik ve diğer kaza gibi riskleri konusundaki ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına bir kurumsal birim oluşturduk. Sektör prim üretiminin yarısından fazlasının geldiği oto sigortaları ise en yüksek hasar frekansına sahip olması nedeniyle bu alandaki uzmanlık ve analiz çok önem kazanmaktadır. Oto sigortalarını ayrı bir departman olarak yeniden tanımladık ve bir aktüerya birimi ile de destekledik. Nakliyat ve sorumluluk sigortaları gibi her bir alan için de birer birim oluşturduk" diye konuştu.
Destek birimleri
Teknik alandaki üretim ve operasyon işlemlerinin yeniden yapılandırılmasının daha da verimli olması için bütün bu yapıyı ürün yönetimi birimleriyle de desteklediklerini vurgulayan Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, "Hizmetlerimizi ürün yönetimini ticari ve bireysel olmak üzere ikiye ayırdık. Bu birimler, müşteri ihtiyaçlarına göre tanımladıkları, onlara yönelik teminatları içinde barındıran basit, açık, şeffaf, kolay anlaşılır paketlenmiş ürünleri geniş acente ağımız aracılığıyla müşterilerin hizmetine sunulur hale getirecekler" açıklamasını yaptı.
Farklılıklar dikkate alınacak
Sektörde paketlenmiş ürünler alanında konut sigortalarını örnek gösteren Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, klasik yangın paket sigortasının sunmuş olduğu teminatların apartman dairesi için de, bahçe içerisindeki müstakil bir konut için de aynı olduğuna dikkat çekti. Genel müdür Yergin, amaçlarının bundan böyle söz konusu farklılıkların belirleyip ardından her gruba uygun poliçeleri geliştirmek olduğunu dile getirdi.


İlker Aycı Güneş Sigorta'da
Güneş Sigorta Genel Müdürlük görevine Mehmet İlker Aycı atandı. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi'ni bitirdikten sonra, Leeds Üniversitesi Siyaset Bilimi'nde araştırmalarını tamamlayan Aycı, Marmara Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler mastırı yaptı.
Universal Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanlığı, Asal Dış Ticaret Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulunan Aycı, son olarak Başak Sigorta Genel Müdürlüğü'nü yürütmüştü.


Cevat Bekin, Birlik Sigorta Genel Müdürü
Cevat Bekin, Birlik Sigorta Genel Müdürlüğü'ne getirildi. Bekin, Gazi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünü 1981'de bitirdi. 1989'da Halkbank'ta çalışmaya başlayan Bekin 1996-2001 yılları arasında İç Anadolu bölge müdür yardımcılığı yaptı. 2001-2003 yılları arası işletme müdürlüğü görevini sürdüren Bekin, 2003'ten 2005'e kadar İnşaat Emlak ve Satınalma Daire Başkanlığı görevini üstlendi. Bekin, 2002'den 2006'ya kadar Birlik Sigorta Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı da yürüttü.