Referandum öncesi 'evet' kokan kararlar

Referandum öncesi 'evet' kokan kararlar
Referandum öncesi 'evet' kokan kararlar

Devlet Bakanı Ali Babacan, vergi ve prim borçlarına ilişkin düzenlemenin af değil yeniden yapılandırma olduğunu vurguluyor. FOTOĞRAF: ERHAN ELALDI / AA

Yaklaşan referandum öncesi yapılanlar 'popülizm' eleştirilerini de beraberinde getiriyor. Mali Kural'la başlayan düzenlemeler vergi ve prim borcu uygulamasıyla daha da arttı

ANKARA - Yaklaşan Anayasa paketi referandumuyla birlikte hükümetin kararları tartışma yaratıyor. Ekonomide disiplini sağlayacağı öngörülen mali kuralın ani bir kararla ertelenmesi sonrası, ekonomide ‘popülizm’ eleştirilerini de beraberinde getiren birçok karar da ardı ardına uygulamaya girdi.
Ekonomi kararlarıyla ilgil tartışma mali kuralla başladı. Mali kuralın TBMM kapanmadan önce çıkmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak TBMM’de son anda gündemden çekilen tasarının akibeti bilinmiyor. Bu tasarının geri çekilmesinin ardından da, bir dizi ekonomik karar arka arkaya alınmaya başlandı. Bu düzenlemelerin bir çoğunun gider artırıcı olması kararları tartışmalı yapıyor. 

Borçlara yeniden yapılandırma
Ekonomiden sorumlu bakanların daha önce mali disiplini bozduğu gerekçesiyle karşı çıktığı vergi ve SSK prim borçlarına yapılandırma ani bir kararla yeniden gündeme geldi. Önce Başbakan Erdoğan , daha sonra da Başbakan Yardımcısı Ali Babacan bu yönde bir çalışmaları olduğunu duyurdu. Hükümet üyeleri yılbaşından bu yana yaptıkları açıklamalarda ise, yapılandırma hazırlığı olmadığını vurguluyorlardı.
Genel Sağlık Sigortası da, referanduma sayılı günler kala 2011’e ertelendi. Sigorta uygulamasının 1 Ekim 2010 itibariyle yürürlüğe girmesi gerekiyordu. Ancak gereken altyapı kurulmadığı gerekçesiyle sigorta uygulamasının 2 yıl ertelenmesi kararı alındığı duyuruldu. Erteleme kararı, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamı dışında kalanlar ile Yeşil Kart uygulamasından yararlanamayan 3 milyon kişiyi; 1 Ekim’e kadar zorunlu sağlık sigortasına kaydını yaptırmaması durumunda, 760 lira para cezası ve en yüksek orandan prim ödeme yükümlülüğünden kurtardı.

Halkbank faiz sürprizi yaptı
Referandum öncesi alınan kararlardan biri de üniversite harçları oldu. Bakanlar Kurulu, üniversite harçlarına bu yıl zam yapmadı. Esnafa da, faiz kolaylığı da bu dönemin tartışmalı ekonomik kararlarından biri oldu. Başbakan Erdoğan, 1 Eylül 2010 tarihi itibariyle Halkbank’ın esnafa kullandırdığı kredinin faizini yüzde 13’ten 10’a çekeceğini açıkladı. Bu karar, “yeni bir görev zararı mı” tartışmalarını beraberinde getirdi.
Hükümet, referandum öncesi memurlara da 2011 için öngörülerin üstünde zam teklif etti. 2011 yılı için memurlara yüzde 4 artı 4 düzeyinde zam öngörülürken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ek ödemelerle birlikte memur maaş artışının ortalama yüzde 13.7 düzeyinde olacağını söyledi. Yılbaşında 525 milyon liralık ödenek ayrılan köylerin altyapısını iyileştirmeye yönelik KÖYDES projesi de, referanduma kısa bir süre kalan kaynağı artırılan projeler arasında yer aldı. (Radikal)