Referandum öncesi öğrenciye 'harç' esnafa 'kredi' müjdesi

Referandum öncesi öğrenciye 'harç' esnafa 'kredi' müjdesi
Referandum öncesi öğrenciye 'harç' esnafa 'kredi' müjdesi

Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç-Sen), öğrenci harçlarını sık sık protesto ediyor. Geçen yıl da zam kararının yürürlüğünün durdurulması ve iptali talebiyle Danıştay da dava açılmıştı. FOTOĞRAF: SERKAN AKKOÇ

Referanduma sayılı günler kala hükümetten vatandaşa müjdeli haberler geldi. Üniversite harçlarına bu yıl zam yapılmayacağı açıklanırken, KOSGEB de sel felaketi nedeniyle zarara uğrayan esnaf ve KOBİ'lere, 100 bin TL'lik kredi musluğu açtı

ANKARA - Seçim öncesi vatandaşa başta kömür ve gıda olmak üzere yardımları artıran hükümet, referandum öncesi de kolları sıvadı. Bakanlar Kurulu üniversite öğrencilerinden alınacak harç miktarlarına bu yıl zam yapmama kararı alırken, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de Türkiye ’nin farklı bölgelerinde yaşanan sel felaketi nedeniyle işyerleri zarara uğrayan esnaf ve KOBİ’lere, KOSGEB tarafından 100 bin TL kredi verileceğini açıkladı.
Bakanlar Kurulu, üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin 2010-2011 eğitim-öğretim yılında ödemesi gereken katkı paylarını belirledi. Resmi Gazete’nin yayınlanan ve 31 Temmuz 2010 tarihinden itibaren geçerli olan karara göre, yükseköğretim kurumlarında öğretim gören öğrencilerden okudukları bölümlere göre birinci öğretimde 71 TL ile 591 TL alınırken ikinci öğretim ise el yakıyor. İkinci öğretimde katkı payları 770-4 bin 268 TL arasında değişiyor. 

Ödeme yapmadan kayıt yok
Öte yandan öğrenci katkı payını süresi içinde ödemeyen öğrencilerin kayıtları yapılamayacak ve yenilenmeyecek. Ancak yükseköğrenim kurumları, verilen süre içinde kaydını yaptırmayan öğrencilere ek süre verebilecek. Öğrenci katkı payı iki eşit taksitte ödenecek. Yurtkur’a katkı kredisi için başvuran adayların katkı payları Yurtkur tarafından ödenecek,  ancak ikinci öğretim ücreti için Yurtkur tarafından kredi verilmiyor.

Afetzedeye altı ayı ödemesiz
Üniversite tarafında bu gelişmeler yaşanırken Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de, Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşanan sel felaketi nedeniyle işyerleri zarara uğrayan esnaf-sanatkârlarla KOBİ’lere, KOSGEB tarafından 100 bin TL kredi imkânı sağlanacağını açıkladı. KOSGEB Veri Tabanı’na kayıtlı olan işletmelerin kredilerden faydalanabileceğini belirten Ergün, kredi vadesinin ilk altı ay ödemesiz, kalanının aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 24 ay olacağını ve kredi faizinin tamamı KOSGEB tarafından ödeneceğini ifade etti. Ergün’ün açıklamasına göre KOSGEB’in, işletme başına üst limitin azami 100 bin TL olarak belirlenen ‘Acil Destek Kredisi Programı’ndan, Türkiye’deki sel felaketi başta olmak üzere doğal afet, yangın gibi nedenlerden zarar gören ve faaliyetleri aksayan, bunu da ilgili resmi makamlardan belgeleyen ve KOSGEB Veri Tabanı’na kayıtlı işletmeler faydalanabilecek. 

Kredi Garanti Fonu devrede
Bankalardan kredi almakta teminat sıkıntısı yaşayan esnaf sanatkarlar ile KOBİ’ler için Kredi Garanti Fonu’nun da bu süreçte devrede olacağını belirten Ergün, şöyle devam etti: “Teminat sıkıntısı yaşayan işletmelerimiz diğer kredi faiz desteği modellerinde olduğu gibi bu modelde de Kredi Garanti Fonu’ndan (KGF) yararlanabilecekler. Ayrıca vergi ve SGK borcu olan işletmelerimiz, borçları kredi desteğinden mahsup edilmek suretiyle krediyi kullanabilecekler. Acil Kredi Destek Programı’yla Türkiye’de yaşanan doğal afetler ve özellikle sel felaketi nedeniyle işyerleri zarar gören esnaf-sanatkârlarla KOBİ’lerin kısa sürede toparlanmasını amaçlıyoruz. Acil Kredi Destek Programı’nın sıkıntılı dönemden geçen esnaf-sanatkârlarımızla KOBİ’lerimizin şartlarını iyileştireceğine inanıyorum.”

Başvuru sırası esas alınacak
Açıklamaya göre, kredi tahsisinde başvuru sırasının esas alınacağını göz önünde bulundurarak, krediden yararlanmak isteyen işletmelerin bir an önce KOSGEB Veritabanı’na kayıt yaptırıp, bankalara başvurmaları gerekiyor. Başvurularla ilgili detaylı bilgilere, KOSGEB’in resmi internet sayfası www.kosgeb.gov.tr adresinden ve 444 1 567 KOSGEB Çağrı Merkezi’nden ulaşılabilecek.

Fakülte harçları ne kadar?
Bakanlar Kurulu kararına göre, lisans programlarının 2010-2011 akademik yılı katkı payları şöyle: “Tıp fakülteleri 591 TL, diş hekimliği ve eczacılık 494 TL, veteriner fakülteleri 386 TL, tıbbi biyolojik bilimler ve fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarıyla teknik eğitim fakülteleri 281 TL, İTÜ İşletme Fakültesi 402 TL, mühendislik, mimarlık, inşaat, makine, maden, elektrik-elektronik, kimya metalürji, mühendislik ve teknik, uçak ve uzay bilimleri, ziraat ve orman fakülteleri, mimarlık ve tasarım ile mühendislik ve doğa bilimleri fakülteleri 387 TL, gemi inşaat ve deniz bilimleri, deniz bilimleri, su ürünleri, denizcilik, tekstil teknik ve tasarım, sanat ve tasarım, güzel sanatlar fakülteleri 316 TL, fen, fen-edebiyat (fen programı), dil ve tarih-coğrafya, ilahiyat, eğitim, mesleki eğitim, sağlık eğitim, sağlık bilimleri, endüstriyel sanat eğitim, ticaret turizm eğitimi, fen-edebiyat, iletişim bilimleri ve iletişim fakülteleriyle insani bilimler ve edebiyat fakültesi 284 TL, hukuk, iktisat, işletme, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler 313 TL, açıköğretim 71 TL.” (Radikal)