Referandumda sahiller Arap turistlerin

Referandumda sahiller Arap turistlerin
Referandumda sahiller Arap turistlerin
Bayram tatiliyle birlikte yüzde 100 doluluk oranına ulaşan turistik tesisler referandumda ise yarı yarıya boşalacak

MERSİN - Denizi, güneşi ve kumsalıyla turizm sektöründeki payını her geçen yıl arttıran Mersin’de ramazan süresince yüzde 30 ve 60 oranında kapasiteyle hizmet veren turistik tesislerin bayram rezervasyonları doldu. Ancak bayram sonrası yapılacak referandumun tesislerdeki doluluk oranını yüzde 50 düşürmesi bekleniyor. Yetkililer referandum ve sonrasında turistik tesislerin Arap turistlere kalacağını söylüyor.
Mersin Turizm İşletmecileri Derneği (MERTİD) Başkanı Murat Demir Mersin’den Anamur ’a kadar olan sahil bandında hizmet veren tüm turistik tesislerin yatak kapasitesinin 7 bini bulduğunu belirterek, ramazan süresince yüzde 30 ve 60 arasında değişen doluluk oranıyla müşterilerin ağırlandığını ifade etti.
Demir, bu sürede geçen durgunluğun yerini Ramazan Bayramı’nda hareketliliğe bırakacağını belirterek, “Bayram süresince sektörde tam anlamıyla canlılık yaşanacak. Yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra gurbetçilerin yaptığı rezervasyonlarla doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Sektör temsilcilerinin yüzü bayram süresince gülecek” dedi.
Tarsus-Kazanlı Sahil Bandı Projesi ile yatak kapasitesinin önemli oranda artacağını anlatan Demir, şöyle konuştu: “Kazanlı’daki yeni yatırımla kentimize 10 bin yatak daha kazandırılacak. Buradaki turistik tesislerin cazibesi golf sahalarıyla arttırılacak. Bu tesislerin hizmete girmesiyle ve mevcut tesislerde yapılacak iyileştirmelerle gelecek yıllardaki doluluk oranının beklenen seviyeye ulaşacağına inanıyoruz.”

Arap turist vizesiz giriş yapıyor
Demir, bayramdan sonraki pazar günü yapılacak halkoylamasında tesislerdeki doluluk oranının yüzde 50 oranında düşmesini beklediklerini söyledi. Pazar günü ve daha sonraki günlerde kalacak olan müşterilerin ağırlıklı olarak vizesiz giriş yapan Arap turistlerin olacağını belirten Demir, “Arap turist sayısında inanılmaz bir artış var. Turistik tesislerde her hafta gerek kendi özel araçlarıyla ve gerekse tur otobüsleriyle gelen yüzlerce Arap müşteri ağırlanıyor” diye konuştu. 

Sekiz ayda 68 milyon kişi uçtu
Türk sivil havacılığında son yıllarda yaşanan gelişmelere paralel olarak hava yolu ile seyahat eden yolcu sayısı ve uçak trafiği artıyor. DHMİ Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye ’de faaliyette bulunan 45 havaalanında ocak-ağustos ayları arasında iç ve dış hatlarda seyahat eden yolcu sayısı, geçen yıla göre 12 milyon 16 bin 717 kişi artarak 68 milyon 483 bin 22’ye ulaştı. 68 milyon 483 bin 22 kişinin taşındığı bu yılın 8 aylık dönemindeki yolcu sayısında 2009’un aynı dönemine göre yüzde 21 artış kaydedildi. (aa)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Mersin

  ,

  Ramazan

  ,

  Anamur