'Reformlar hâlâ gündemde'

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "2005 yılında yapılmasını beklediğimiz ve 2006 yılında yine gündemimizde olacak bazı yapısal reformlar hâlâ önümüzde durmaktadır" dedi.

İSTANBUL - Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "2005 yılında yapılmasını beklediğimiz ve 2006 yılında yine gündemimizde olacak bazı yapısal reformlar hâlâ önümüzde durmaktadır" dedi. 2005'de ekonomideki gelişmeleri değerlendiren ve 2006 beklentilerini aktaran Sabancı, 2005 yılında Türkiye ekonomisinde yapısal etkilerinin daha sonra görüleceği önemli olaylar olduğunu belirtti.
Bu dönemde enflasyonla mücadelede başarılı olunduğunu, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarını dikkate alan politikalarıyla enflasyonun TÜFE bazında hedeflenen yüzde 8'in altında kalacağının neredeyse kesinleşmiş durumda bulunduğunu anlatan Sabancı, "Önemli bir aksilik olmazsa beklentiler bu yönde. Merkez Bankası gelecek 3 yıllık dönemde enflasyon hedeflemesine geçildiğini açıklamıştır. Reel faizler belli bir miktar indi ama yeterli değil" dedi.
Güler Sabancı 3 Ekim'de AB ile tam üyelik müzakerelerinin başlatılmasının olumlu bir adım olduğunu vurguladı. 2005'te özelleştirme çalışmalarında büyük bir başarı çizgisi yakalandığına dikkat çeken Sabancı, yeni yıl beklentilerine ilişkin olarak da şunları söyledi:
"2006'da enflasyonun ineceğini ve yüzde 5-6'larda gerçekleşeceğini düşünüyorum. Cari açık, sıcak para ve yüksek reel faiz gündemimizde olacak. Kayıt dışı ve sosyal güvenlik sistemi reformu da beklediğimiz konulardan."