'Reformsuz sıkıntı olur'

Devlet Bakanı Ali Babacan, artan sosyal güvenlik açıklarına dikkati çekerek, bu konuda önemli adım atılmadığı takdirde ciddi sıkıntılar doğacağını söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, artan sosyal güvenlik açıklarına dikkati çekerek, bu konuda önemli adım atılmadığı takdirde ciddi sıkıntılar doğacağını söyledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Yüksek Koordinasyon Kurulu toplantısına katılan Babacan, yapısal reformları ele aldıklarını belirtti ve artan sosyal güvenlik açığına dikkat çekti. Babacan, "Bu konuda ciddi adım atmazsak bu Türkiye'yi orta ve uzun vadede ciddi ekonomik sıkıntılara düşürecek. Bu nedenle şu anda Meclis'te görüşülen sosyal güvenlik reformunun bir an önce yasalaşması ve uygulamaya girmesi konusunda da ortak kanaat oluştu" dedi. Babacan, IMF ile 3. gözden geçirmenin zamanı ile ilgili soru üzerine "Biz ne zaman ki çalışmalarımızı belli noktaya getirirsek, özellikle yapısal reformlardaki takvimde de belli noktaya geldiğimize kanaat getirirsek, o zaman üçüncü gözden geçirme için heyeti davet ederiz" yanıtını verdi.
'Cari açık ekonomik yapının sonucu'
Babacan, cari açığa da değinerek şöyle konuştu: "Serbest kur rejimini kurallarına göre doğru uyguladığımız sürece, cari açıktan endişelenmek yersiz. Buna alışacağız. Yıllar boyu Türkiye'de cari açık yüksek seyredecek. Bu artık, içine girdiğimiz ekonomik yapının doğal sonucu. Bunun uzun vadede çözümü de, kısa değil, uzun vadeli tedbirlerden geçiyor. Yapısal reformların hızla gerçekleştirilmesi, Türkiye'nin rekabet gücünün artırılması, yetişmiş insan gücünün artırılması... Bu sağlandığında, cari açık da zaman içinde sorun olmaktan ve yüksek rakamlardan geriye çekilecek"
Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin görev süresi ile ilgili de, "Artık Merkez Bankamızın politikalarını kişilere bağlı da düşünmemek lazım, artık kurumsal bir yapı var. Merkez Bankası kurum olarak hareket etmektedir" dedi.