Reis: Bakliyatta fiyat yüzde 30 düşecek

Reis: Bakliyatta fiyat yüzde 30 düşecek
Reis: Bakliyatta fiyat yüzde 30 düşecek

Mehmet Reis (solda) ve Ayşe Tüter, krizde ekonomik yemek hazırlamanın inceliklerini anlattı.

Reis Gıda'nın sahibi Mehmet Reis, 'Bu yıl bakliyat üretimi artacak. Bu da fiyatlara, ortalama yüzde 30'luk düşüş olarak yansıyacak' dedi

İSTANBUL - Türkiye’nin tarım cenneti olmasına karşın, pirinç ve bakliyat tüketiminin yeterli seviyede olmadığını söyleyen Reis Tarımsal Ürünler Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis,  fiyatlarda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle halkın bakliyat tüketiminden uzaklaştığını belirtti. Son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle de üretimin düştüğünü anlatan Reis, “Bu yılsa, çok yağmur yağdı, adeta bereket fışkıracak. Bu da fiyatlara yansıyacak” dedi. Üretimdeki artışla beraber, fiyatlarda da yüzde 10-30 arası bir düşüş olacağını vurgulayan Reis, düşüşün kırmızı mercimekteyse yüzde 40’lara varacağını ifade etti. Reis, kriz döneminde en fazla bulgur tüketildiğinin de altını çizdi. Prinç tüketiminin yıllık kişibaşı 6 kilograma kadar düştüğünün altını çizen Reis, şunları söyledi:
“Tüketim, son dokuz yılda ortalama yüzde 20-50 arasında azaldı. Örneğin, Avrupa’da, ortalama 20 kilogram olan yıllık pirinç tüketimi, Türkiye’de son yıllarda hızla azaldı. 2000 yılında 12 kilogram olan kişi başı tüketim,  5.6 kilograma kadar düştü.  2000’de 4-5 kilogram olan kuru fasulye tüketimi de bugün 2.8 kilogram seviyesinde.
Ancak bu yıl bakliyatta beklenen ürün bolluğunun, tüketime olumlu yansımasını bekliyoruz.” Reis Gıda, yemek danışmanı Ayşe Tüter de krizde  ‘Ekonomik bakliyat yemekleri’ tarifleri hazırladı. Ayşe Tüter’in yemeklerinin maliyeti dört kişilik bir aile için 1.25 ile 6 TL arasında değişiyor. (Radikal)