Rekabet 'Biletix'ini kesti

Rekabet 'Biletix'ini kesti
Rekabet 'Biletix'ini kesti

Umut Bulut

Rekabet Kurumu yılda 4 milyondan fazla bilet satan Biletix'e rakiplerine pazara giriş şansı vermediği iddiasıyla soruşturma açtı.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Futbol maçlarından konser biletlerine kadar geniş bir yelpazede bilet satışı yapan Biletix’e rekabet soruşturması geldi. Rekabet Kurulu’nun müşterileri ile yaptığı çeşitli sözleşmelerin ilgili pazarlara girişleri engellediği, bu yolla da rekabetin kısıtlandığı iddiasıyla ‘resen’ başlatılan önaraştırma soruşturmaya dönüştü. Rekabet Kurulu 9 Ağustos tarihinde yaptığı toplantıda, bulguları ciddi ve yeterli bularak Biletix hakkında soruşturma yapmaya karar verdi. Rekabet Kurulu, Biletix’in rekabeti sınırlayıcı anlaşma yapıp yapmadığını inceleyecek.

Soruşturma 6 ay sürecek Rekabet Kurulu bu yılın başında Biletix’le ilgili fahiş fiyatla ilgili bir önaraştırma başlattı. Bu önaraştırmada elde edilen bulgular sonucunda soruşturma açılmasına gerek duyulmadı. Ancak bulgular başka ihlaller için yeni bir önaraştırmanın yolu açıldı. 6 Haziran’da önaraştırma başlatıldı. Ağustosa kadar sürdü ve soruşturma açılmasına karar verildi. 4054 sayılı kanunun 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklıyor. Soruşturma, Biletix tarafından ‘futbol müsabaka biletlerinin satışına aracılık hizmetleri pazarı’nda ve ‘canlı müzik etkinlikleri satışına aracılık hizmetleri pazarı’nda bir yılı aşan münhasırlık içeren sözleşmeler ve benzeri uygulamalar yoluyla 4054 sayılı kanunun 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.
Rekabet Kurulu soruşturma açılmasına ilişkin aldığı kararı dün duyurdu. Kurul ayrıca, “Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı kanunu ihlal ettikleri, kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz” uyarısı da yer aldı. Soruşturma 6 ay sürecek, gerekirse bir 6 aylık ek süre alınabilecek. Soruşturma sonucunda ceza çıkarsa Biletix itiraz için idare mahkemesine başvuru yapabilecek.
2000’de Ali Abhary, Dave Dorner ve Koç Bilgi Grubu tarafından kurulan Biletix, 2006’da Ticketmaster tarafından satın alındı. Her yıl, 7000’den fazla etkinlik için, değeri 90 milyon doların üzerinde ve 4 milyon adetten fazla bilet satışı yapıyor.

Galatasaray ayrıldı 
4 Ağustos’ta İzmir’de yapılan Lazio maçı için bilet satışında yaşanan aksaklıklar ise Galatasaray Spor Kulübü’nü Biletix’ten ayrılmaya itti. Galatasaray yöneticisi Sedat Doğan, “Ocakta Biletix’ten çıkıp kendi biletimizi kendimiz satacağız. Kendi CRM bilgisayar altyapı projesi sistemimizi yaparken, bununla da entegre olacak bir kart yapacağız” demişti. Galatasaray, Biletix’e yıllık 3.5 milyon dolar komisyon ödüyordu. Beşiktaş ve Fenerbahçe ise Biletix’le çalışmayı sürdürecek.

bigPara.com