Rekabet Kurulu inceleme için gerekirse 'özel bilgisayar'a da girecek

ANKARA - Hükümet, Rekabet Kanunu’nda tartışma yaratacak düzenlemeler için kolları sıvadı.
Yeni düzenleme ile rekabet soruşturması kapsamına alınan teşebbüs ve teşebbüs birlikleri ile sınırlı olan yerinde incelemenin kapsamı genişletilerek, yöneticilerinin ve çalışanlarının da incelenmesi sağlanacak.
Bu kapsamda incelenen şirketin yönetici ve çalışanlarının bilgisayar gibi her türlü ortamda bulunan belge bilgelerine el konulacak ve büro, dolap gibi yerleri 24 saat mühürlenebilecek. TBMM Sanayi Komisyonu Başkanlığı 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı için oluşturulan Alt Komisyon Raporunu tamamladı.
Komisyonda görüşülmesi beklenen Tasarı ile  milyarlarca liralık şirketleri denetleyen Rekabet Kurulu’nun patronunu ve ikinci başkanını kabine üyeleri belirleyecek. Mevcut Kanunda Bakanlar Kurulu, Rekabet Kurulu’nun göstereceği üç aday arasından birisini Başkan olarak görevlendireceği ve İkinci Başkanı Kurul üyelerinin seçeceği yer alıyor.
Mevcut Kanun kapsamında  Rekabet Kurumu teşkilatı oluşuncaya kadar, Kurumun işlerinin yürütülmesinde ilişkili Bakanlık personeli geçici olarak görevlendirilen ve daha sonra inceleme uzmanı olan kadrosunda atananlara kaymaklı bir düzenlemeye gidildi. Söz konusu inceleme uzmanlarının meslek personeli sayılacak ve rekabet uzmanı ile aynı haklara sahip olacak. (Radikal)