'Rekabet'e çete kıskacı

Rekabet Kurumu soruşturmasında Ankara Savcılığı, altı kişiye 'kurumdan bilgi sızdırmak amacıyla çete kurmak'tan dava açtı. Bir avukat ve müteahhitle dört de kurum görevlisi sanık.

ANKARA - Rekabet Kurumu içinden sızdırılan bilgilerin ticaretini yapmak amacıyla çete kurdukları, rüşvet alıp verdikleri ve kendilerine engel olduğunu düşündükleri kişileri dövdürdükleri iddiasıyla Rekabet Hukukçuları Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Esin'le birlikte altı sanık hakkında 9 ay ile 69 yıla kadar değişen hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kelkit, Rekabet Hukukçuları Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin, avukat Ulya Selçuk, Rekabet Kurumu Başkan Danışmanı Tunay Köksal, Rekabet Kurumu Özel Büro Müdürü Alparslan Berk, Rekabet Kurumu'nda memur Hasan Beşler ve müteahhit Alaattin Kaya hakkında açılan soruşturmayı tamamladı.
Gizli bilgiler pazarda
İddianameye göre, Esin, Rekabet Kurumu danışmanlığı yaparken genel müdür danışmanı olan sanık Köksal ile ilişkilerini geliştirdi, daha sonra kurumla olan resmi ilişkisini sonlandırıp ESC adlı danışmanlık şirketini kurdu. Sanık Köksal, Rekabet Kurumu Kanunu ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan yönetmeliğin gizliliğe ilişkin hükümlerini ihlal ederek, rüşvet karşılığında kurul gündemini ve soruşturma açılacak şirketlerin isimlerini Esin'e gönderdi.
Köksal, Esin'e sağladığı kurumun gizli bilgilerini, sanık Berk'ten aldı. Rekabet Kurumu'nun toplantının gündem konuları ve soruşturma açılması düşünülen şirketlerin isimleri ve diğer bilgiler de memur Hasan Beşler'den sağlandı. Köksal, bu bilgiler karşılığında Esin'den ücret aldı.
İddianamede yer verilen diğer bilgiler şöyle: 'Sanık Prof. Esin, soruşturmada adı geçen firmaların sahipleri ya da yöneticileriyle temas kurarak söz konusu şirketlerin savunmalarını hazırlamak için danışmanlık sözleşmeleri yaptı ve böylece haksız çıkar sağladı. Köksal, avukat Ulya Selçuk'a da Alman firmalarına ilişkin hazırladığı şikâyetname dosyalarını elektronik postayla gönderdi ve bunun karşılığında 5 milyar lira aldı. Sanık Esin de Köksal'ın banka hesabına bazı müştekilerin adını kullanarak düzenli şekilde para yatırdı. (Tespit edilebilen miktarın yaklaşık 97 milyar lira olduğu belirtildi.
İddianameye göre, sanıklar Köksal ve Esin, kurum çalışanı İsmail Hakkı Karakelle'yi işlerine engel olarak gördükleri için bu kişiyi akrabası Alaattin Kaya'ya 20 milyar lira karşılığında dövdürdü. Saldırı sonucu Karakelle üç ay işgöremez raporu aldı. Savcı, iddianamesinde Esin hakkında, çıkar amaçlı çete kurmak-yönetmek, rüşvet vermek, adam yaralamaya teşebbüse azmettirmek suçundan 24 yıldan 63 yıla, sanık Rekabet Kurumu Başkanlık Danışmanı Köksal hakkında, çete ve rüşvet alma suçlarından 30 yıldan 69 yıla, sanık avukat Ulya Selçuk hakkında da 17 yıldan 42 yıla, diğer 3 sanık hakkında da 9 ay ile 33 yıl arasında değişen hapis cezasına mahkûm edilmelerini ve sanıkların sağladıkları öne sürülen menfaatin devlete intikaline karar verilmesini istedi. Savcı, mahkemeden sanıklardan dördü hakkında tutuklama kararı talep etti.