Rekabet'e çete operasyonu

Mali polis, Rekabet Kurumu'na yönelik 'çete operasyonu' başlattı. Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak'ın suç duyurusu ile başlatılan operasyon kapsamında beşi kurum çalışanı olmak üzere sekiz kişi gözaltına alındı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Mali polis, Rekabet Kurumu'na yönelik 'çete operasyonu' başlattı. Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak'ın suç duyurusu ile başlatılan operasyon kapsamında beşi kurum çalışanı olmak üzere sekiz kişi gözaltına alındı. Kurum dışına bilgi sızdırmak, haksız gelir elde etmekle suçlananlar arasında Prof. Dr. A.E. de var.
Edinilen bilgiye göre; Rekabet Kurumu'na yönelik çete operasyonu, Kurum Başkanı Parlak'ın suç duyurusu üzerine başladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuran Parlak, kurumda görevli bazı kişilerin dışarı bilgi sızdırarak haksız kazanç elde ettikleri ihbarı yaptı. Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kelkit, iddiaları soruşturmakla görevlendirildi. Terör ve organize suçlara bakmakla görevli olan Kelkit, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı'nı devreye soktu. KOM Dairesi, Rekabet Kurumu'ndaki zanlıların ve dışarıdaki bağlantılarının telefonlarını mahkeme kararıyla dinlemeye aldı.
Telefon dinleme ve teknik takip, iddiaları doğruladı. Savcı, adı geçenlerin gözaltına alınmasını istedi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü, beşi kurum görevlisi, biri müteahhit altı kişiyi gözaltına aldı. Ankara'da gözaltına alınanlardan birinin, Rekabet Kurumu'nda danışmanlık yaptığı öğrenildi. İstanbul'daki danışmanlık şirketinde görevli Prof. Dr. A.E. ile bir avukat da gözaltına alınarak Ankara'ya getirildi. Zanlılar, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nde sorguya alındı.
Dört aydır dinleniyordu
Son dönemde kurumda bazı personelin bilgi sızdırdığına ilişkin söylentiler üzerine Rekabet Kurumu yetkilileri konuyu savcılığa bildirdi. Savcılık tarafından yaklaşık 4 aydır yapılan dinlemeler sonrasında da dün söz konusu gözaltılar yapıldı. İstanbul'da gözaltına alınan üç kişiden birinin Prof. Dr. A.E. diğerinin de bir avukat olduğu öğrenildi. Rekabet Kurumu'nda çalışan ve gözaltına alınan beş kişinin ise danışman T.K. daire başkanı S.Y. uzman I.S ve kurul büro özel elemanlarından H.B. ile A.B. oldukları öğrenildi.