'Rekabeti asıl 2008'de göreceğiz'

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, hazırgiyim, konfeksiyon ve tekstilde 1994'te başlayan global liberalleşmenin Türkiye'yi de etkilediğini belirterek, "Önümüzdeki dönemde birim fiyatlar ve kâr marjı düşecek.

İSTANBUL - İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, hazırgiyim, konfeksiyon ve tekstilde 1994'te başlayan global liberalleşmenin Türkiye'yi de etkilediğini belirterek, "Önümüzdeki dönemde birim fiyatlar ve kâr marjı düşecek. Ancak farklılaşma yoluyla rekabet ön plana çıkacak. Farklılaşarak rekabet gücü kazanmada Türkiye'nin muazzam potansiyeli var" dedi.
İstanbul'da düzenlenen 11. Çocuk Giyim Fuarı'nda konuşan Süleyman Orakçıoğlu, çocuk modasının dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızlı büyüme dönemi yaşadığını belirterek, Türkiye'nin, çocuk modası konusunda farklılaşma kültürüne sahip olduğunu söyledi.
Dünyadaki liberalleşme eğiliminden en fazla etkilenen sektörün tekstil ve hazırgiyim sektörü olduğunu belirten ve 1960-1995 arasında bütün dünyada korunan sektörün 1994'ten itibaren hızla serbestleşmeye başladığını ifade eden Orakçıoğlu, "Liberalleşme hareketi bizim sektörde daha 11'inci yılını yaşıyor. En esaslı dönemi daha yaşamadık. 2008'den itibaren bu dönemi de göreceğiz" açıklamasını yaptı.