Rekor ayı: 8.6 milyar dolar

Kasımda ihracat coştu

Türk ekonomisi kasımda, ihracattaki en iyi ayını yaşadı. Dışsatım, 8.6 milyar dolarla, bütün zamanların en yüksek aylık rakamına ulaştı. TİM Başkanı Oğuz Satıcı hayli umutlu: "Her yıl bir ay kârla ilerlersek, 2023'te 500 milyar doları yakalarız."

KONYA - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, 2006 yılı ihracatında Cumhuriyet tarihinin en yüksek kasım ayı rakamının yakalandığını söyledi. Satıcı, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in de katıldığı Konya Ticaret Odası'nda düzenlenen toplantıda, 2023 yılı için ihracatı 500 milyar dolar olarak belirlediklerini vurguladı.
Yıllık 84 milyar dolar
Geriye dönük 12 aylık (1 yıllık) ihracatta ise yüzde 15.81'lik artışla 84 milyar 403 milyon dolara ulaşıldığını ifade eden Satıcı şunları söyledi: "Kasım ayı ihracatımız 8 milyar 628 milyon dolara yükselerek tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamı olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 43.33'lük artış yakalandı. 2006 ihracatında Cumhuriyet tarihinin en yüksek kasım ayı rakamını yakaladık. 2006'nın ilk 11 aylık ihracatında 77 milyar 89 milyon dolara ulaşarak, geçen yılın bir yıllık ihracatını geçmiş durumdayız. Ocak-kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.57 artış kaydedildi."
Satıcı ayrıca "Kasım itibarıyla ihracatta bir ay kârdayız. Her yıl bir ay kârla ilerlersek 2023'te 500 milyar dolarlık ihracat ve 2 trilyon dolarlık Türkiye ekonomisini yakalayabiliriz" dedi.
İnançtan 15 milyar dolar
Satıcı, Konya'nın 2023 ihracatına katkısının 50 milyar dolar olacağını vurgularken, Konya'nın ihracatında da inanç turizmi gelirinin en az 15 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Satıcı, ihracatta hedeflerinin büyük olduğunu belirterek, "Bizim hayallerimiz iflas etmiyor, yapacağız" dedi.
Satıcı, kasımda en fazla ihracat gerçekleştiren sektörlerde 1 milyar 621 milyon dolarla taşıt araçları ve yan sanayinin ilk sırada geldiğini vurgulayarak, bunu 1 milyar 254 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyonla 862 milyon dolarla elektrik-elektronik sektörlerinin izlediğini söyledi.
Fındık ihracatı düştü
İhracatta yüzde 12.88'lik paya sahip olan tarım sektörünün önceki aylarda yaşadığı düşüşe son verdiğini belirten Satıcı, şöyle devam etti: "Tarım sektörünün, kasımda yüzde 27.61'lik artış kaydetmesi sevindiricidir. Tarım ve hayvancılık sektörlerinde en fazla artış yüzde 263 ile tütün ve mamullerinde gerçekleşti. Bunu yüzde 77.58 ile canlı hayvan ve su ürünleri, yüzde 60.1 ile kesme çiçek takip etti. Fındık ve mamulleri sektöründe yüzde 24.95 oranında düşüş gerçekleşti."
Kasım ayında ülke ihracatının yüzde 84,85'ini gerçekleştiren sanayi sektörünün ihracatının yüzde 45.66'lık artışla 7 milyar 321 milyon dolar olduğunu dile getiren Satıcı, "Sanayi sektöründe 10 aylık ihracatımız 66.4 milyar doları, 12 aylık ihracatımız ise 72.6 milyar doları geride bıraktı. Sanayide en büyük artış yüzde 86.41 ile makine ve aksamları sektöründe oldu" dedi.
Oğuz Satıcı, demir çelik ürünleri sektöründe yüzde 51.94, tekstil ve hammaddelerinde yüzde 41.53, kimyevi maddeler ve ürünlerinde yüzde 37.28, halı sektöründe ise yüzde 29.58'lik artış olduğunu kaydetti.'Hedef tutsun, Türkiye BRIC'in önüne geçer'
Türkiye'nin Papa ziyaretine ev sahipliğini yaptığını anımsatan Oğuz Satıcı, bu ziyaretle Türkiye'nin uluslararası arenada çok olumlu tanıtımının yapıldığını söyledi. Papa, Sultanahmet Camii'nde dua ederken, AB'nin Türkiye ile yapılan tam üyelik görüşmelerinde sekiz konu başlığının askıya alınması önerisini üye ülkelere götürme kararı aldığını dile getiren Satıcı, bu konuda son saniyeye kadar yine çetin pazarlıkların süreceğini kaydetti. Türkiye'nin ihracatta büyümede hedeflediği rakamlara ulaşması durumunda AB'yi kovalayan değil, AB'ye yön ve dinamizm veren ülke olacağını belirten Oğuz Satıcı, şöyle konuştu:
"İşte o zaman BRIC'in (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin dörtlemesi) önünde yer alan bir Türkiye'nin T'si olacak."


Tüzmen: Bu, her şeyi temizler
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracatçıların her zaman iyi ve yeni şeyler söylediklerini belirterek, "Türkiye'nin morali ihracat oldu. Türkiye'yi ileride, 21'inci yüzyılda dünyanın en başarılı ülkeleri arasına sokacak olan tek ihracattır. Her şeyi temizleyecek, yolsuzluğu, suiistimalleri temizleyecek, tertemiz ülke yapacak tek şey bizim ihracatımızdır" dedi. Tüzmen, değerli YTL ve dünyadaki yoğun rekabete rağmen ihracatta 8 milyar 628 milyon doların yakalandığını söyledi. Tüzmen, aylık ortalama ihracatın 7 milyar dolar olduğunu, önümüzdeki yıl, her ay 8 milyar dolar ihracat yaparak 90-96 milyar doların zorlanacağını kaydederek, "2008'de 100 milyar dolar ihracatı kucaklayacağız" dedi.
Mevlana'nın, 'satrançta piyon yola çıkar sonunda yüce vezir olur' sözlerini hatırlatan Tüzmen, "İhracatta da piyon yola çıktı, yüce vezir olma yolunda" dedi. Tüzmen ayrıca dışa bağımlılığı azaltan, maliyeti düşürüp, verimliliği artırarak tüm dünyada rekabeti sağlayacak inovasyon çalışmalarının son aşamaya geldiğini dile getirdi.