Rekor benzin fiyatını vergi zammı patlattı

Rekor benzin fiyatını vergi zammı patlattı
Rekor benzin fiyatını vergi zammı patlattı

İSTANBUL - Akaryakıt Ana Dağıtım Şirketleri Derneği (ADER), önceki gün 8-10 kuruş zam gelen benzin fiyatına tepki gösterdi. ADER, 21 Ekim’den itibaren pompada litresi 3.36 liraya yükselen 95 oktan kurşunsuz benzinde fiyatın, yüzde 66 vergi, yüzde 25 rafineri fiyatı, yüzde 4.5 dağıtım kârı şeklinde oluştuğunu belirterek, “Türkiye, dünyada akaryakıttan en yüksek vergiyi alan ülke” şeklinde tepkisini dile getirdi.
ADER’den yapılan açıklamada, pompa fiyat oluşumu ayrıntılı olarak gösterilirken, fiyatlardaki vergi payı, diğer ülkelerle karşılaştırıldı. Buna göre Türkiye, dünyada akaryakıttan en yüksek vergiyi alan ülke olarak görünüyor. Dağıtıcı ve bayi karlarında herhangi bir artış olmamasına rağmen yükselen fiyatlarda, sabit olarak uygulanan verginin yanı sıra, ham petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin de etkili olduğu belirtiliyor.

Türkiye dünyada birinci
ADER açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “Litresi 3.36 TL olan 95 oktan kurşunsuz benzinde fiyat yüzde 66 vergi, yüzde 25 rafineri fiyatı, yüzde 4.5 dağıtım marjı, yüzde 4.5 bayi marjından oluşuyor. Buna göre fiyat 3.36 liraya, 2.21 lira toplam vergi, 0.84 lira vergisiz ürün maliyeti, 0.01 lira navlun, 0.15 lira dağıtım firması ve yüzde 0.15 lira bayi marjıyla ulaşıyor.” (Radikal)