Rekor fiyatlı arsa Ağaoğlu'nda kaldı

Rekor fiyatlı arsa Ağaoğlu'nda kaldı
Rekor fiyatlı arsa Ağaoğlu'nda kaldı
Emlak Konut GYO'nun Şişli Ayazağa'da rekor fiyatla ihale ettiği arsayı alan Metal Yapı Ortak Girişim Grubu'nun 24.4 milyon liralık teminatı yandı. Emlak GYO, ihale yönetmeliği gereği arsaya en yüksek teklifi veren Ali Ağaoğlu'nu sözleşme imzalamaya davet edecek.

Emlak Konut'un 29 Eylül'de Ayazağa'daki dev arsa için açılan ihaleyi 1 milyar 203 bin TL'lik rekor arsa payı teklifiyle kazanan Yeşil İnşaat ve Metal Yapı'nın başını çektiği 5'li konsorsiyum, Emlak GYO'ya 180 milyon TL'lik ön peşinatı ödemedi. Konsorsiyum ortakları, yaptıkları yazılı açıklamada, arsanın imar planının iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açılması üzerine Emlak GYO'dan ek süre istenildiği belirtilerek, bu talebin olumsuz cevaplanması üzerine projeden çekilme kararı alındığı kaydedildi. 

Ardından da Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı yazılı bir açıklama yaparak şunları kaydetti:
"Emlak Konut GYO A.Ş. mülkiyetindeki İstanbul İli, Şişli İlçesi, Ayazağa Mahallesi, 1 Ada 145 Parsel' de bulunan arsa üzerinde, Şirketimiz "Gayrimenkul Satış, Kiraya Verme ve Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İhale Yönetmeliğine" göre yapılan "İstanbul Şişli Ayazağa 1.Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi" ihalesinde, en uygun teklifi "Metal Yapı Konut Pet. Gıd. Teks. San. ve Tic. Ltd. Şti. ~ Özüm Pet. Ürün San. Tic. Ltd. Şti. ~ Yeşil İnş. Gayrimenkul Yat. Hiz. Tic. A.Ş ~ Nasa İnş. Taah. ve Tic. A.Ş. ~ K Yapı Gayrimenkul Geliştirme İnş. San. ve Dış Tic. A.Ş.~ Taşçılar Madencilik Tur. Yapı San. ve Dış Tic. A.Ş. Ortak Girişimi" vermiş ve söz konusu iş ortak girişime ihale edilerek, şartname gereği sözleşme imzalamak üzere yazı ile davet edilmiştir.

Ancak Ortak Girişimen geç 04.11.2010 tarihi sonuna kadar, şartname gereğince peşinatı Şirketimiz hesaplarına yatırarak ve kesin teminatı ibraz ederek sözleşme imzalaması gerekirken, İmar Planına açılan 01.11.2010 tarihli Plan İptal davasını gerekçe göstermek suretiyle sözleşme imzalamaktan imtina etmiş ve 04.11.2010 mesai bitimi sonunda yazı ile belirsizliğin giderilmesine kadar ek süre talebinde bulunmuştur.

Ortak Girişimin işbu talebi Şirketimizce kabul edilmemiş ve söz konusu iş ile ilgili işlemlerin ihale dosyası hükümleri çerçevesinde yürütüleceği, 05.11.2010 tarihi mesai başlangıcında ortak girişime yazı ile bildirilmiş ve ihalede vermiş olduğu toplam 24.400.000,00 TL tutarındaki geçici teminatının gelir kaydedilmesi için ilgili bankalar nezdinde işlem başlatılmıştır."

AĞAOĞLU DAVET EDİLECEK
İhaleyi kazanan konsorsiyumun peşinatı yatırmaması üzerine ihale yönetmeliği gereği ihalede en uygun ikinci teklifi veren Akdeniz İnşaat sözleşme imzalamak için davet edilecek. Akdeniz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Akdeniz İnşaat'ın arsayı almaması halinde Emlak GYO, üçüncü en yüksek teklifi sunan Eser Taahhüt-Eser Üst Yapı Ortak Girişimi'nin kapısını çalacak. Ali Ağaoğlu, arazi için istekli olduklarını belirterek, "Emlak GYO'nun tebligatı gelince gereğini yapacağız" açıklaması yaptı.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Akdeniz

  ,

  NASA

  ,

  İstanbul