Rekor hata

Rekor hata
Rekor hata
58 bini Türkiye'den olmak üzere dünya genelinde 7.43 milyon aracı geri çağıran Toyota'nın son 6 yılda hata nedeniyle çağırdığı araç sayısı 14 milyona ulaştı.

Son yıllardaki agresif büyüme stratejisi Japon otomobil üreticisi Toyota’nın başını ağrıtmaya devam ediyor. Japon devi Toyota, ABD , Japonya, Avrupa ve dünyanın başka bölgelerindeki 7.43 milyon aracını geri çağırdı. Toyota’nın çağırdığı araç sayısı, Türkiye ’de geçen yıl satılan 593 bin otomobil satışının yaklaşık 12.5 katını oluşturuyor. Toyota’dan yapılan açıklamada, sürücü koltuğu yanındaki otomatik pencere anahtarında aynı oranda makine yağı kullanılmadığının belirlenmesi üzerine araçların geri çağrıldığı bildirildi. Açıklamada, üretim hatasından kaynaklanan bu sorunun anahtarda sürtünmeye ve bazen de araç içinde duman çıkmasına neden olabileceği belirtildi. Türkiye’den de Yaris, Auris, Corolla, Camry ve RAV4 modellerinden 58 bin araç geri çağrılırken, Toyota servislerinde gerçekleştirilecek işlem ücretsiz yapılacak. 

14 milyon aracı çağırdı 

Çağrılan modeller arasında 2005 ile 2010 arasında üretilen Vitz, Yaris, Auris, Camry, RAV4 ve Corolla bulunuyor. Son araçlarla birlikte Toyota tarafından 5-6 yılı aşkın bir süre içinde hatalı üretim nedeniyle toplu olarak geri çağrılan araçların sayısı 14 milyonu buldu. Toyota, mart ayında da ABD’de 2.17 milyon aracı gaz pedalının sıkışmasına neden olan paspas nedeniyle geri çağırmıştı. Toyota yetkilileri geri çağrılan araçların sayısındaki artışın kısmen şirketin aşırı iddialı büyüme hedeflerinden kaynaklandığını belirtiyor.
Şikâyet gelmedi
Toyota Türkiye’den yapılan açıklamada, araçlardaki elektrikli cam ana anahtarının kontrolü için bir servis kampanyası düzenlendiği belirtildi. Açıklamada, “Ülkemizde, toplam 58 bin 154 adet araca yönelik olarak gerçekleştirilecek olan kampanya kapsamında 2006 -2008 yılları arasında üretilen bazı Yaris, Auris, Corolla, Camry ve RAV4 araçları yer alıyor. Toyota, tamamen kontrol amaçlı ve önleyici nitelikte olan bu kampanya için müşterilerini yetkili servislerine davet edecek. 1 saat sürecek olan işlemler ücretsiz olarak yapılacak” denildi. Toyota bu yılın ilk 8 ayında Türkiye’de 21 bin 196 otomobil sattı.

Çağrılan araç sayısı 7.430.000
2011’de Türkiye’de satılan otomobil 593.519
Toyota’nın bu yıl Türkiye satışı 21.196

( EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  ekonomi

  ,

  Japonya

  ,

  Türkiye

  ,

  Kampanya

  ,

  Avrupa

  ,

  Toyota