Rekor ihale

Rekor ihale
Rekor ihale
Türkiye'nin en büyük ihalesi olan 3. havalimanı inşaatı ihalesini 22 milyar 152 milyon euro ile Cengiz-KolinLimak-MAPA- Kalyon içinde bulunduğu 5'li konsorsiyum kazandı. Yüzde 18'lik KDV ile birlikte yüklenici firma 26 milyar 142 milyon Euro ödeyecek.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA -  Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi büyük bir rekabete sahne oldu. Üçüncü havalimanı ihalesinde ilk teklifler şöyle oldu:
Fraport-Ic: 20 milyar Euro artı KDV
Makyol: 4 milyar Euro artı KDV
Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon: 12 milyar 682 milyon Euro artttı KDV
TAV: 9 milyar Euro artı KDV
Bu tekliflerin ardından üçüncü havalimanı ihalesinde Makyol çekildi.

 

TAV ÇEKİLDİ 

3 firmanın kaldığı ihalede fiyat 21 milyar Euroyu geçti. TAV rakamın 21 milyar euroyu geçmesi üzerine 30. turda ara istedi. Beklenenden uzun süren molanın ardından 31'ünci tur 21 milyar 56 milyon euro ile tekrar başladı. Ardı ardına gelen arttırmalar sonunda fiyat 22 milyar euroyu aştı. Bunun üzerine TAV 10 dakikalık bir mola daha aldı. Molanın ardından TAV ihaleden çekildiğini açıkladı.

 

VE KAZANAN

 

IC-Fraport ve Limak-Cengiz-Mapa-Kalyon OGG arttıra devam etti. 22 milyar 152 milyon euro'da IC-Fraport çekilince ile ihaleyi Limak-Cengiz-Mapa-Kalyon OGG kazandı.

 

KDV İLE 26 MİLYAR EURO’YU AŞIYOR

Yüzde 18'lik KDV ile birlikte yüklenici firma 26 milyar 142 milyon Euro ödeyecek. 25 yıllık süreye bölündüğünde, devlet yıllık 1 milyar 100 milyon Euro'luk bir gelir elde etmiş olacak. 

 

İHALE SÜRECİ


Üçüncü havalimanı için ihale süreci sabah saat 10.00'da başladı. 17 firmanın şartname aldığı ihalede 4 firma ve ortaklık teklif verdi. Önce dış zarf belgeleri açıldı ve firmalara teknik yeterlilik onayı verildi. Ardından iç zarflar da açıldı ve dört firma açık artırma sürecine kabul edildi. Üçüncü havalimanı, İstanbul ’un Avrupa yakasında Yeniköy ve Akpınar yerleşim yerleri arasında, Karadeniz sahil şeridinde yer alan yaklaşık 77 milyon metrekare büyüklüğündeki bir alana yapılacak.

bigPara.com