Rekor kıran fiyatlar altın talebini yüzde 40 azalttı

Bu yıl altın fiyatlarında ocaktan mayısa kadar olan dönemde dolar bazında yüzde 50'ye yakın bir fiyat artışı olduğunu, bunun hem takı tüketimini olumsuz etkilediğini hem de Türk firmalarının...

İSTANBUL - Bu yıl altın fiyatlarında ocaktan mayısa kadar olan dönemde dolar bazında yüzde 50'ye yakın bir fiyat artışı olduğunu, bunun hem takı tüketimini olumsuz etkilediğini hem de Türk firmalarının ihracatına büyük bir engel oluşturduğunu ifade eden İstanbul Altın Borsası Başkanı Vahdettin Ertaş, ilk yedi ayda altın ithalatının yüzde 43 işlem hacminin yüzde 32 altında kaldıklarını söyledi. Ertaş'a göre talepteki azalmada bazı günler altın fiyatının 30 dolar dalgalanmasının büyük etkisi oldu.
İlk yedi ayda külçe altın ithalatının 105.6 ton, işlem hacminin 138.3 tona gerilediğini açıklayan Ertaş gümüşte ise ithalatın yüzde 47 azalarak 69 tona, işlem hacminin yüzde 29 azalarak 159 tona düştüğüne dikkat çekti.
Altın fon eylülde
Yıl içinde altın ve gümüş fiyatlarındaki aşırı yükselişin etkisinin bu rakamlarda rahatlıkla görülebildiğini ifade eden Ertaş, yıl sonu hedeflerinin 2005'teki 4,6 milyar dolarlık parasal değeri aşmak olduğunu söyledi.
Ertaş, altına yatırım yapmak isteyen kurumsal ve bireysel yatırımcılar için kolay ve hızlı alım satım işlemlerini temsil eden altına dayalı borsa yatırım fonuyla ilgili vergi ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) düzenlemelerini tamamladıklarını, fon kuruluşuna ilişkin SPK izninin çıktığını belirterek "Altının hisse senedi olarak alım satımını sağlayacak borsa yatırım fonu, muhtemelen eylül ayının ilk haftası halka arz edilecek" dedi.
Fonun oluşturulmasıyla altın alım satımının kolaylaşacağını, maliyetin düşeceğini, saklama probleminin kalmayacağını ve istenirse hisse senedi karşılığında İAB'den altın alınabileceğini ifade eden Vahdettin Ertaş, bir kilogram altının bir lot hisse senedi olacağını da sözlerine ekledi.
24 saat kesintisiz hizmet
Ertaş, altın borsasının uluslararası nitelik kazanmasında, yurtdışı yatırımcılar ve piyasalarla entegrasyonun sağlanmasında önemli bir adım sayılan otomasyon projesinin başlatıldığını, eylül ayında ilk aşamanın tamamlanacağını duyurdu. Ertaş, ikinci aşamada uzaktan erişimin sağlanacağını, yıl sonunda bunu gerçekleştirmeyi hedeflediklerini, üçüncü aşamada ise seans saatlerinin uzatılarak kesintisiz işlem hedefine ulaşılacağını söyledi.
Uzaktan erişimle birlikte dileyen üyenin borsadan, dileyenin kendi ofisinden işlem yapacağını belirten Ertaş, "2007 içinde seans saatlerini uzatacağız. Hedefimiz, 24 saat kesintisiz işlem imkânı sağlamak" dedi.
İAB'de işlemlerin 100 gram ve katları şeklinde yapıldığını ifade eden Ertaş, halen üzerinde çalıştıkları gram altın projesi ile işçilik maliyeti olmayan 1, 5, 10 ve 50 gramlık altınların belirli merkezlerde alınıp satılmasına imkân sağlayacaklarını söyledi.