Rekorlar yabancı parası ile geliyor

New York Times (NYT) gazetesi, Landon Thomas Jr. imzasıyla yayımladığı İstanbul kaynaklı haber analizinde, yabancı girişlerinin  liranın değerini artırdığını ve borsada rekorların önünü açtığını yazdı. Gazete , “Her gün, Türk borsası, Türkiye ve diğer yükselen piyasalarda daha büyük getirileri arayan yabancı sermaye akımının etkisiyle rekorlar kırıyor” yorumunu yaptı. NYT, Türk lirasının Mayıs’tan bu yana dolara karşı yüzde 11 değer kazandığına dikkat çekerken, tüm dünyada yükselen ülkelerin para birimlerinin yeni rekorlar kırdığını da belirtti ve Çin’in Salı günü aldığı faizleri artırma yönündeki sürpriz kararına da vurgu yaptı.

Brezilya frenliyor
Hindistan, Brezilya, Güney Afrika ve Tayland gibi ülkelerin, düşük faizlerden kaçan milyarlarca doları çektiği belirtildiği haberde ancak Tayland ve Brezilya gibi ülkelerin, sermaye kontrolleri getirerek yabancı para akımlarını kısıtlama yoluna girdiğine işaret ettikten sonra “Türkiye ise farklı bir yol izliyor. İyi talihine karşı koymak yerine ondan zevk almayı tercih etti” ifadesini kullandı.
New York Times, “Ancak daha güçlü bir para biriminin zararına da yol açtığına ilişkin işaretler de var” dediği haberinde şu yorumu da yaptı: “Türkiye’nin cari açığı, yükselen piyasalar arasında en hızlı artanlardan biri ve ihracattaki büyüme yavaşlatırken ve kurumsal ve tüketici talebi giderek daha çok ithalat çekerken GSYH’ya oranı olarak keskin biçimde geçen yıldaki küçük bir fazladan yüzde 5’lik bir farka genişledi.”  {ANKA}


  ETİKETLER:

  Hindistan

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Afrika

  ,

  haber