Rekortmenin dev yatırımı

Üst üste iki kez gelir vergisinde Türkiye vergi şampiyonu olan Talip Kahraman, turizm sektöründe dev yatırıma hazırlanıyor. Kahraman, Manavgat-Alanya bölgesinde havaalanını da içeren turizm kompleksi kuracak.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Üst üste iki kez gelir vergisinde Türkiye vergi şampiyonu olan Talip Kahraman, turizm sektöründe dev yatırıma hazırlanıyor. Kahraman, Manavgat-Alanya bölgesinde havaalanını da içeren turizm kompleksi kuracak. Yatırım tutaranın tamamı ise özkaynaklarla karşılanacak.
Türkiye vergi rekortmenleri (ilk 100) listesinine 1998 yılında 19. sırada giren Talip Kahraman, 1999 ve 2000'li yıllarında listeye giremedi. Ancak, kriz yılı 2001 ve ardından gelen 3 yılda yine ilk 100'deydi, üstelik son iki yılda Türkiye şampiyonu olarak listede yer aldı. 2003 yılı gelirleri üzerinden geçen yıl 18.7 trilyon lira vergi ödeyen Kahraman, 2004 yıl gelirleri üzerinden bu yıl da 20.2 trilyon lira vergi ödeyecek. Henüz tüm Türkiye geneli rekortmen listesi açıklanmadı ama Ankara ve İstanbul listelerin ilk sıralarını belirleyen iller.
Işıkları sevmiyor
İzmir ya da diğer büyükşehirlerde sürpriz olmazsa Kahraman, 2004 yılında en çok gelir vergisi öyecek mükellef listesinin ilk sırasına resmi olarak yerleşecek.
İş hayatına yap-satçı müteahhit olarak adım atan 1936 Rize doğumlu Talip Kahraman'ın iş merkezi Ankara'da. Sanayi tesisleri, barajlar ve spor tesisleri gibi birçok alanda inşaat işleri üstlenen Talip Kahraman, son dönemde turizm alanında yoğunlaştı. Kahraman söyleşi taleplerini ise "Biz sanatçı değiliz, söz konusu olan vergi" diyerek kabul etmiyor. Başka bir ifadeyle sahne ışıkları altında olmayı, öne çıkmayı sevmiyor. Ancak, işiyle ilgili olarak birlikte çalıştığı arkadaşları aracılığıyla bilgi aktarıyor, yani şeffaflık ilkesinden taviz vermiyor.
'Çok kazananlar var'
İş çevreleri, Talip Kahraman'ın vergi şampiyonluğu için "Talip bey kadar para kazanan birçok kişi var ama birçoğu kayıt dışı çalışıyor. Talip Kahraman bey, her kazandığını kayda geçirmiş" değerlendirmesini yaparak, kayıt dışılığın önemine işaret ediyorlar.
Talip Kahraman, iki yıllık vergi şampiyonluğunun ardından turizm yatırımları ağırlıklı olarak yatırım atağına hazırlanıyor.
Bunlar içinde en büyüğü, Manavgat-Alanya arasında havaalanı ve komplike bir turizm tesisi inşaatı da yer alıyor. Ön fizibilite çalışmaları, yatırım tutarını 200-250 milyon dolara erişeceğine işaret ediyor. Firma yetkilileri, yerli ya da yabancı kredi kullanılmasının söz konusu olmadığını, yatırımın tamamen özkaynaklarla finanse edileceğini söylediler.
Kazandığı her kuruşu Tükiye'de yatırıma dönüştüren, yurtdışında yatırım yapmayan Talip Kahraman, turizm yatırımlarında yabancı sermaye ile ortaklıklara ise sıcak bakıyor. Çünkü, Manavgat-Alanya'daki dev turizm tesisinin yanı sıra, 5 yıldızlı oteller ve golf tesisleri yapımlarını da beraberinde sürdürücek. Ayrıca, Ankara Ümitköy'de yeni yapılan metro çıkışına büyük bir alışveriş merkezi kurmayı planlıyor.