Renault Başkanı: Türkiye önemli

Fransız Girişimciler Hareketi'nin (MEDEF) uluslararası kanadı lideri ve Renault başkanı Louis Schweitzer, "Bizim için Fransa'dan sonraki en önemli ülke Türkiye. Hedefiniz tam üyelik olmalı" dedi.

ANKARA - Fransız Girişimciler Hareketi'nin (MEDEF) uluslararası kanadı MEDEF International'ın Başkanı Louis Schweitzer, Türk otomotiv piyasasının, orta ve uzun vadede çok büyük gelecek vaat eden bir piyasa olduğunu söyledi. Aynı zamanda Fransız Renault Firması Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı da yürüten Schweitzer, soruları yanıtlarken, "Renault açısından Türkiye, Fransa'dan sonraki en önemli ülke konumunda bulunuyor" diye konuştu.
Renault'nun Türkiye'yi uzun vadeli bir yatırım ülkesi olarak gördüğünü belirten Schweitzer, "Clio III ve diğer bazı modelleri açısından Türkiye, Renault'nun, Fransa'dan sonraki dünyanın en büyük Renault üretim merkezi haline gelecek" ifadesini kullandı.
Schweitzer, şöyle devam etti:
"Türkiye'de ihracata dayalı bir üretim üssü kurduk. Türkiye'de otomotiv açısından çok canlı bir iç piyasa bulunuyor. Ayrıca, bölge ülkelerine genişleme açısından Türkiye önemli bir merkez konumuna sahip bir ülke. Otomotiv açısından Türkiye, güçlü pazarın yanı sıra çok etkili bir üretim kapasitesine sahip bir ülke. Türkiye, 'kalite ve maliyet' açısından dünya genelinde en iyi otomotiv üretim merkezlerinden biri durumundadır. Bu nedenle, Renault'nun bazı modelleri, dünya piyasası için sadece Türkiye'de üretilir ve üretilmeye devam edecektir."
'Otomobil ayna gibidir'
Otomotiv piyasasındaki talebin, ülkelerin milli gelirindeki artış ve kredi faiz oranlarındaki düşüşten bire bir etkilendiğinin altını çizen Schweitzer, buna paralel olarak Türkiye'nin de milli gelirinin artarak, kredi faiz oranlarının gerilediğini sözlerine ekledi.
Türkiye'nin, tam üyelik yolunda gayret gösterdiğini ve bu gayreti göstermeye devam etmesi halinde sonucun olumlu olacağına dikkat çeken Schweitzer, "Türkiye'nin AB yolundaki hedefi 'farklı statüler' yerine 'tam üyelik olmalı' ve bu yolda ilerlemelidir" ifadesini kullandı. Louis Schweitzer, müzakere sürecinde, Türkiye'nin sadece yasal düzenlemeleri kabul etmesinin yeterli olamayacağını, bunların uygulanmasının da büyük önem taşıdığını kaydetti.
Türkiye'nin, 2001 yılında girdiği ekonomik krizden kısa sürede çıkarak hızlı bir şekilde toparlanmasının bir 'başarı hikâyesi' olduğunu belirten Renault Başkanı Schweitzer, toplam borçların, Gayrisafi Milli Hasıla'ya oranının gerilediğini, makroekonomik istikrarın güçlendiğini, bu trendin sürmesi sonucu, Türkiye'nin mali yardım açısından Uluslararası Para Fonu'na (IMF) çok fazla gereksiniminin kalmayacağı görüşünde olduğunu söyledi.