Renault Çin'den korkmuyor

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Türkiye pazarına girmeye hazırlanan Çin'den korkmadıklarını söyledi. Türkiye'de halen 42 tane marka olduğunu hatırlatan Aybar...
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

BUDAPEŞTE - Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Türkiye pazarına girmeye hazırlanan Çin'den korkmadıklarını söyledi. Türkiye'de halen 42 tane marka olduğunu hatırlatan Aybar, "Çin'in Türkiye'ye ve Avrupa ülkelerine AB standartlarında araç satması gerekiyor. Bu standartlarda otomobil fiyatlarına maliyet olarak yansıyor. Biz rakiplerimizin hepsine hoş geldiniz diyoruz. Öyle bir yerde ticaret yapıyoruz ki korkunun burada yeri yok" diye konuştu.
'Bu yıl yeni zam zor'
Yenilenmiş Renault Symbol'ün tanıtımının yapıldığı toplantıda konuşan Aybar, Türkiye'de mayısta mali piyasalarda yaşanan dalgadan olumsuz etkilendiklerini ve sektör olarak otomobil fiyatlarına ortalama yüzde 12 zam yaptıklarını hatırlatarak "Yılın geri kalanında otomotiv sektörünün yeni zam yapması zor görünüyor. Kâr marjından fedakârlık edeceğiz" dedi.
Seçimler satışı düşürür
Sektörün bu yıl yüzde 30 küçüldüğünü önümüzdeki yıl ise cumhurbaşkanlığı seçimi ve seçimden etkileneceğini belirten Aydemir 2007'ye ilişkin beklentilerini şöyle sıraladı: "Her iki seçim sürecinin de iyi yönetilmesi gerekiyor. Gerginlik yaşanmazsa 2007'de sektör yüzde 10-15 küçülerek binek ve ticari araçta yıllık satışını 500 binlere çeker." Aybar 'B planınız var mı?' sorusuna ise üretim kapasitesini kullanacaklarını ve ihracata ağırlık vereceklerini söyledi.Symbol yenilendi
Türkiye'de orta gelir grubu olan B kategorisinin en çok tercih ettiği araba Renault Symbol yenilendi. Aracın sunumunda verilen bilgilere göre, dört renk yeni boya, yeni jantlar ve kasa renginde tampona kavuşan Symbol'e ayrıca yol bilgisayarı, otomatik klima sistemi ve elektrikli arka camlar da eklendi.
Şimdilik şirket filolarına sınırlı sayıda satış yapılan yeni Symbol'ler aralık ayında 21.9 bin liradan başlayan fiyatla satılacak. Kullanıcının ekonomik yakıt tüketimi ve aracın ucuzluğunu seçtiğini söyleyen yetkililer, yenilenen Symbol'de bu özellikleri koruduklarının altını çiziyor. Yetkililer, yeni Symbol'de bu yüzden yakıta cimri olan benzinlilerde 1,4, dizellerde 1,5 motorun seçildiğini vurguladı.