Renault Grubu 12 modelle atakta

Renault Grubu 12 modelle atakta
Renault Grubu 12 modelle atakta

Aybar, Türkiye nin dünyada en fazla Dacia satılan 6 ncı pazar konumunda olduğunu söyledi.

Dacia ile birlikte bu yıl yüzde 16,6 pazar payına ulaşmayı bekleyen Renault, 2013'te 12 yeni modelle payını 17'nin üzerine çıkaracak.
Haber: mehmet ali kantarcı / Arşivi

Renault Grubu (Renault ve Dacia) gelecek yıl Türkiye ’de 2012’ye göre daralması beklenen otomotiv pazarında yeni model atağıyla çıkış yapacak. Dacia markasıyla birlikte bu yıl yüzde 16,6 pazar payına ulaşmayı bekleyen Renault Mais 2013’te 12 yeni modelle payını 17’nin üzerine çıkaracak. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, “Özellikle Dacia şaşırtan bir şekilde büyümeye devam ediyor. Birkaç yıl içinde pazarın en çok satan 5 markasından biri olacak” dedi.
Bugünden itibaren yeni Dacia Sandero ve Stepway modellerini satışa sunan Renault Mais, ocakta yeni Renault Symbol’ü şubatta Clio Sport Tourer ve Clio RS modelini, ardından Dacia Lodgy ve Dokker modellerini satışa çıkaracak. Yılın ilk yarısında Renault markası altında Fluence, yeni Scenic ve Kangoo’nun satışa sunulması beklenirken elektrikli ZOE, yenilenen Latitude, yeni Megane ile yeni Dacia Duster yaz sonrası yollara çıkacak. 

Dacia 2 milyona ulaştı 

Renault’nun 2004’te devraldığı Dacia bu sürede Avrupa ’da 2 milyon adetlik satışa ulaştı. Markanın Türkiye’deki satış grafiği de Avrupa’ya paralel olarak artarak 8 yılda 110 bin adet oldu. Bu yıl 10 ayda 20 bin 570 adetlik satış yakalayarak binekte yüzde 4,9 pazar payına ulaştıklarını belirten Aybar, “Yıl sonunda Sandero ve Stepway’in de katılımıyla pazar payımızı en çok artıran marka rolünü koruyacağız. Bu yıl toplam pazarda yüzde 3.6 pazar payına çıktık. Geçen yıla göre yüzde 34 artış anlamına geliyor. Binekte bu büyüme yüzde 57’lere ulaştı” dedi.
Kasımda araç satışlarının beklentilerin altında seyrettiğini ifade eden Aybar, “Model yılı değişikliği sebebiyle alım kararları yeni yıla erteleniyor. Ayrıca filo oyuncuları da daha fazla indirim alma beklentileriyle yılın son ayını bekliyor” dedi. Fransa, Almanya , Cezayir, İtalya ve Fas’ın ardından Türkiye’nin Dacia’nın en çok satıldığı 6. ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Aybar, Fas’ı geride bırakabileceklerini söyledi.

ESP standart, klima opsiyonel
Yeni Sandero ve Stepway’ın Malaga’daki tanıtımında konuşan Aybar araçların hiçbir Dacia modelinde bulunmayan yüksek ekipman seviyesiyle 23.9 bin TL’den başlayan fiyatla satışa çıktığını belirtti. ABS, ESP ve iki hava yastığı ile opsiyonel olarak 7 inç geniş Navi ekranın yer aldığı otomobilde, bluetooth, USB girişi ekipmanlar bulunuyor. Sandero’da klima isteğe bağlı olarak alınabiliyor. İlk etapta 1.2 litre benzinli, LPG’li ve 1.5 dizel motor versiyonlarla satılacak araçta Renault’nun yeni kullanmaya başladığı üç silindirli motor ise daha sonra piyasaya sunulacak.

bigPara.com