Renault pazarlığında masaya kadın eli!

Renault pazarlığında masaya kadın eli!
Renault pazarlığında masaya kadın eli!
Bursa'de Oyak Renault işçilerinin grevi sürerken dün gece işverenle yapılan görüşmede yer alan işçi temsilcilerinden Birol Serbest, Bosch'ta yapılan saat ücret artışının maaşlarına yansıtılmasını istediklerini belirtti. Serbest, kendilerinin her teklife açık olduklarını söyledi. Bu arada pazarlıklarda ilk kez bir kadın işçi masaya oturdu.

RADİKAL - Oyak Renault işçilerinin fabrika önünde bekleyişleri sürerken dün gece işverenle yapılan görüşmede yer alan işçi temsilcilerinden Birol Serbest, Bosch'ta yapılan saat ücret artışının maaşlarına yansıtılmasını istediklerini belirtti. İşverenin bu teklife olumlu bakmadığını anlatan Serbest, "Firma hiçbir şekilde buna yanaşmıyor. Her türlü teklife açığız. Her türlü yolu denememize rağmen hiç bir şekilde maaş artışı vermiyorlar. Biz buradayız. Sıkıntı yok. Dün gece aynı teklifi sunduk. Pazarlığa açık olduğumuzu söyledik. Ücret adına iyileştirme adına hiçbir şey sunulmadı. Bize 1000 TL avans verdiklerini söylüyorlar. Avans zaten bizim paramız. Prim vereceklerini söylüyorlar. Zaten prim, bu fabrikada beyaz yakalılara veriliyordu. Şimdi bize vereceklerini söylüyor ama zaten bizim hakkımızdı. Banka promosyonlarını veriyorlar o da bizim" dedi.

Eskişehir Ford işçisi: Kanunların değişmesi gerekiyor

İşveren yeniden bir görüşmenin olacağını beklediklerini söyleyen Serbest, "Görüşmeler olacağı söylendi. Bekliyoruz. Biz fabrika çalışsın istiyoruz. Toplantıda da söyledik. 'Bize bir şeyler sunun' dedik ama sunmuyorlar. Biz her zaman masadayız. 'Bitsin, uzlaşalım' diyen tarafız. Çünkü biz ekmek ve para ihtiyacı olan insanlarız. Burada herkes para için var. Emeğinin karşılığını istiyor. Umutluyuz. Bu fabrika bizim" diye konuştu.

Renault'da sabaha kadar süren görüşmede uzlaşma yok

İşverenle görüşmelere katılan kadın çalışanlardan Pelin Öncel ise "Bir bayan olarak elimi koydum, bu masaya. Elimden geleni yapacağım. Bayanlar genelde her işi hallederler. Burada da elimden geleni yapacağım. Başından beri umutluyum davamızda. Olacak, başaracağız" dedi.
Renault fabrikasındaki eylemin başlangıcından bu yana işçiler işverenle görüşmelere giden temsilcilerini düzenli aralıklarla yeniliyor. (Işıl ARSLAN/Bülent CİVANOĞLU/BURSA/DHA)

Renault'da görüşmeler kesildi, Eskişehir Ford'da grev başladı

Yabancı ajanslar niye Bursa direnişinin fotoğraflarını daha çok çekiyor?

Bursa'daki 'depremi' işçiler anlatıyor: Vay be! Bu iş nasıl bu hale geldi?

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Beyaz

  ,

  renault

  ,

  Kadın

  ,

  Banka

  ,

  Para

  ,

  Gece

  ,

  OYAK

  ,

  Prim

  ,

  Ford

  ,

  ,

  Fabrika

  ,

  zaman

  ,

  ekmek

  ,

  firma